Dubaj, olśniewający klejnot Bliskiego Wschodu
Jak dużo wiesz o historii Dubaju? Ja do tej pory znałem go jako jedno z miast Zjednoczonych Emiratów Arabskich , z górującymi wieżowcami, dużą architekturą i miejscem, w które panuje przepych. Czas poznać go trochę bardziej. Dubaj jest najludniejszym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, usytuowany nad południowo-wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Kiedyś zaledwie wioska rybacka licząca nie więcej niż 800 mieszkańców, Dubaj z czasem stał się globalną metropolią i głównym centrum biznesowym Bliskiego Wschodu. Zastanawiasz się, jak to miasto zmieniło się na tak ogromną skalę? Cóż, w jednym zdaniu można by powiedzieć, że Dubaj jest świadectwem tego, co można osiągnąć dzięki wizji, ambicji i odwadze w ciągu zaledwie kilku dekad. Przewiń w dół i rzuć okiem co warto zobaczyć dziś, jeśli dane Ci będzie odwiedzić to miejsce.
Historia Dubaju
Historia Dubaju to dziś mieszanka tradycji i nowoczesności, pokazująca, jak jego mieszkańcy przekształcili pustynię w centrum kultury, biznesu i luksusu, ale nie zawsze tak było. Zacznijmy od pochodzenia Dubaju. Jego historia sięga 3000 roku p.n.e. – epoki brązu! Dowody archeologiczne sugerują, że ziemia ta była kiedyś kwitnącym ośrodkiem społeczności handlowych. Nazwa „Dubaj” została zapisana już w 1095 roku w Księdze Geografii Abu Abdullaha al-Bakriego, arabskiego geografa, historyka żyjącego w Hiszpanii. Jednak dopiero w XVIII wieku dynastia Al Abu Falasa, linia klanu Bani Yas, osiedliła się w Dubaju i uzależniła Dubaj od Abu Zabi , aż do 1833 roku. To zapoczątkowało współczesną historię Dubaju jaką znamy. 8 stycznia 1820 roku szejk Dubaju został sygnatariuszem brytyjskiego Generalnego Pokojowego Paktu. W 1833 roku dynastia Al Maktoum wyzwoliła miasto spod zależności od Abu Zabi, od tego czasu Dubaj stał się wolnym emiratem. Od 1892 roku Dubaj znalazł się pod protekcją Wielkiej Brytanii. Po opuszczeniu Zatoki Perskiej przez Brytyjczyków w 1971 roku Dubaj razem z Abu Zabi i 5 innymi emiratami utworzyli Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). W 1973 roku Dubaj przyjął nową walutę o nazwie dirham. W XX wieku miasto skorzystało na stabilnych warunkach stworzonych przez dwóch długo urzędujących emirów: szejka Saeed Bin Maktoum od 1912 do 1958 oraz szejka Rashid Bin Saeed al-Maktoum. Szejk Rashid odgrywał główną rolę w rządzeniu emiratem. Przez ten czas rozwinął miasto z małej wioski do nowoczesnego miasta ze świetną komunikacją oraz infrastrukturą przemysłową. Obecnym władcą Dubaju jest szejk Muhammad Ibn Raszid al-Maktum. Podobnie jak wcześniejszy władca, jego starszy brat szejk Maktoum bin Rashid Al Maktoum, on także jest wiceprezydentem i premierem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. A Kiedy Dubaj zaczął się rozwijać w tak szybkim tempie?” Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się do połowy XX wieku. Historia Dubaju przybrała znaczący obrót w latach 60-tych XX wieku. Dzięki dochodom z eksportu ropy naftowej, Dubaj zainwestował w infrastrukturę, która pomogła zmodernizować miasto. Z czasem dostrzeżono, że trzeba odciąć się od ropy naftowej i tym sposobem od końca XX wieku do dziś Dubaj zaczął dywersyfikować swoją gospodarkę, skupiając się na turystyce, lotnictwie, nieruchomościach i finansach. Dziś patrząc w przyszłość, możemy być pewni, że Dubaj, będzie nadal zadziwiał i zachwycał świat swoimi nowymi pomysłami.
Popularne w tej chwili...
Pałac, a w zasadzie tylko brama wjazdowa Szejka Mohammeda bin Rashid Al Maktoum, Emira Dubaju, w którym obecnie mieszka. Droga do pałacu prowadzi wzdłuż ogrodów. Do samego budynku nie można się nawet zbliżyć.
Co warto zobaczyć w Dubaju
Dubaj jest jednym z tych miast, które oferują o wiele więcej, niż widać na pierwszy rzut oka i nie przypomina żadnego innego miasta na świecie. Jeślibyśmy chcieli zobaczyć naprawdę wszystko to chyba trzeba by było tam zamieszkać. Oprócz potężnych budynków, jest mnóstwo restauracji, centrów handlowych i niesamowitych suków, sprzedających przyprawy i złoto po tradycyjne łodzie abra, które wciąż pływają po zatoce Dubai Creek. Trzeba koniecznie podkreślić, że w trakcie swojego rozwoju Dubaj nie zapomniał o swoich korzeniach. Kultura i jego tradycje są tego dowodem miasto oferuje piękne połączenie starego i nowego, znajdziemy również wiele muzeów, galerii i teatrów, które celebrują jego dziedzictwo. Przyjrzyjmy się zatem temu, co sprawia, że Dubaj jest dziś tak niezwykły.
Dzielnica historyczna Al Fahidi i muzeum kawy
Dzielnicę Al Fahidi założyli w XIX wieku bogaci kupcy z Persji. Miejsce to stało się centrum handlu i przemysłu, z gwarnymi sukami i targowiskami, na których sprzedawano wszystko, od przypraw po tekstylia. Jej budynki zostały zbudowane z kamienia, drewna tekowego, gipsu, drzewa sandałowego i innych materiałów powszechnych w tamtych czasach, a jej doskonała konserwacja sprawiła, że dziś możemy ją podziwiać w idealnym stanie. W dzielnicy znajduje się kilka muzeów, które oferują wgląd w historię, kulturę i tradycje Dubaju. Jednym z nich jest muzeum kawy, która dodajmy zawsze była ważną częścią kultury arabskiej. Odwiedzając poznamy pochodzenie kawy, dowiemy się w jaki sposób dotarła ona do tego regionu. Zobaczymy także jak celebruje się kulturę picia kawy w różnych regionach świata oraz poznamy arabskie tradycje. Dodatkowo zobaczymy młynki do kawy stare naczynia do parzenia i wiele licznych eksponatów. W okolicy znajduje się również kilka kawiarni, a także małe restauracje z dobrymi cenami, idealne do spróbowania lokalnej kuchni.
Przejazd łodzią Abra przez zatokę Dubai Creek
Jeśli jesteś zainteresowany jak żyją zwykli ludzie w Dubaju, rejs łodzią Abra jest zdecydowanie jedną z pierwszych czynności, którą warto wybrać. Można też tylko przeprawić się nią na drugi brzeg zatoki aby zobaczyć miasto od strony wody, a następnie wybrać się na słynny dubajski targ ze złotem i przyprawami. Tutaj można dostać oczopląsu od wystaw prezentujące wyroby ze złota. Pamiętać należy, że będąc tutaj, na pewno spotkamy wielu naganiaczy, którzy będą próbowali zaprosić nas do swego sklepu i sprzedać różne rzeczy. Ta „wyprawa ” jest naprawdę dla mniej nerwowych. Nie należy się tym przejmować i spacerować nie zwracając uwagi. To normalne, gdy turysta wchodzi na arabski targ.
Na dubajskim suku (targu) i łodzie Abra
Rezerwat przyrody Ras Al Khor
Rezerwat przyrody Ras Al Khor , to można powiedzieć enklawa dziczy pośród ruchu ulicznego i rozległej infrastruktury miejskiej. Jest jednym z niewielu terenów podmokłych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na którym występuje zarówno fauna, jak i flora. Miejsce to jest znane przede wszystkim z goszczenia ptaków wędrownych. Zimą liczba ptaków może osiągnąć nawet 25 000, podobno aż 201 różnych gatunków. Jednak główną atrakcją dla odwiedzających są Flamingi.
Finansowa dzielnica Dubaju. Największe centrum handlowe świata Dubai Maill
Dubai Mall jest uważany za największe centrum handlowe na świecie, z ponad 1200 sklepami. Jak się dowiedziałem zajmuje powierzchnię równą 200 boiskom piłkarskim. Centrum handlowe Dubai Mall jest tak ogromne, że znajduje się w nim własne akwarium, lodowisko o wymiarach olimpijskich, ogromny kompleks kinowy, wiele oszałamiająco zaprojektowanych fontann. Dodatkowo można zobaczyć oryginalny szkielet dinozaura sprzed 155 milionów lat.
Wyjazd windą na najwyższą wieżę świata, Burdż Chalifa
Żadna wizyta w Dubai Mall nie byłaby kompletna bez wycieczki na najwyższą wieżę świata, Burdż Chalifa. Mierząca 828 m wysokości, ta wspaniała budowla znajduje się obok Dubai Mall. Budynek otwarto w 2010 roku. Uważa się, że wieżowiec zbudowany został głównie po to, by ukazać szybki rozwój kraju. W środku znajduje się aż 57 superszybkich wind, a na 76 piętrze zlokalizowany jest luksusowy basen. W budynku mieszczą się też biura, magazyny, restauracje, luksusowe apartamenty i taras widokowy udostępniony dla turystów. Turyści wyjeżdżają na 125 piętro. Na tarasie widokowym możemy podziwiać oszałamiające widoki całego Dubaju. Burdż Chalifa oprócz tego, że jest najwyższym budynkiem świata jest również posiadaczem rekordu najdłuższej trasy pokonywanej windą oraz najwyżej położonej restauracji na świecie.
Zwiedzanie hotelu Burj Al Arab tzw. Żagiel
Burj Al Arab to jedno z najsłynniejszych miejsc Dubaju, którego sylwetka jest w kształcie żagla. Hotel został otwarty w 1999 roku, ogłosił się pierwszym na świecie hotelem siedmiogwiazdkowym, mimo iż taka ocena nie istnieje. Jeśli cię nie stać aby być gościem hotelowym jest możliwość aby go zobaczyć z bliska, bo niektóre miejsca są otwarte do zwiedzania z przewodnikiem. Wycieczka trwa około 90 minut i rozpoczyna się w miejscu sprzedaży biletów Inside Burj Al Arab. Następnie wsiadamy do meleksów, które zawiozą Nas do hotelu przez most drogowy łączący główną drogę z prywatną wyspą gdzie położony jest hotel. Po drodze będzie krótki postój na zdjęcia, gdzie w tle będziemy mieć cały hotel. Po przybyciu do hotelu zostaniemy powitani w tradycyjny sposób wodą różaną i ręcznikami do rąk. Następnie przedstawiona nam będzie krótka historia powstania hotelu. Po przejściu przez lobby (tu nie wolno robić zdjęć) windą wyjedziemy do apartamentu królewskiego. W pokojach aż roi się od przepychu i bogactwa. Wszystko zaprojektowane jest z dbałością o każdy szczegół, z użyciem najdroższych i najlepszych materiałów, w tym marmurowe wanny i 24-karatowe złote płytki. Tego się nie da opisać to trzeba zobaczyć.
Centrum handlowe Mall of the Emirates i stok narciarski
Mall of the Emirates działa od 2005 roku. Otwarte jest siedem dni w tygodniu od 10:00 do 22:00, z wyjątkiem czwartku, piątku i soboty, kiedy to zamknięty jest dopiero o północy. Centrum handlowe jest symbolem luksusowych marek. Obecnie znajduje się w nim ponad 630 sklepów światowej klasy. A oprócz tego ponad sto restauracji i kawiarni. Jednak najsłynniejszą ze wszystkich atrakcją w centrum handlowym jest Ski Dubai, największy kryty ośrodek narciarski na Bliskim Wschodzie i jedyne miejsce otwarte dla publiczności w Dubaju z temperaturami poniżej zera. Ta 85-metrowa śnieżna trasa ma pięć tras o różnym stopniu intensywności. Najdłuższa z nich ma 400 metrów i 60 metrów spadku. Do parku wchodzi się przez jaskinię, w której znajduje się większa niż w rzeczywistości lodowa rzeźba uskrzydlonego smoka. Można skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który zabierze Nas na szczyt stoku, aby uprawiać snowboard i narciarstwo. Oczywiście nie trzeba być mistrzem w narciarstwie, aby odwiedzić Ski Dubai, ponieważ jest tam wiele innych atrakcji poza narciarstwem.
Wyjazd na punkt widokowy The Palm Tower
Kolejna atrakcja to wjazd na 52 piętro Centrum handlowego Nakheel Mall . Znajduje się tam panoramiczny (360°) punkt widokowy, z którego można podziwiać spektakularne widoki na Palmę Jumeirah, Zatokę Perską i panoramę Dubaju, a także wziąć udział w interaktywnej prezentacji przedstawiającej powstawanie Palmy Jumeirah, czy przespacerować się w interaktywnym tunelu w motywach akwarium. Dla tych, którzy mają więcej czasu jest możliwość zatrzymania się w kawiarni czy restauracji.
Przejazd kolejką magnetyczną Monorail na wyspę Palm Jumeirah do hotelu Atlantis i zwiedzanie akwarium
Monorail, podobnie jak dubajskie metro, jest w pełni zautomatyzowaną i bezzałogową kolejką i to właśnie nią najszybciej dostaniemy się na wyspę, a konkretnie na jej koniec do najbardziej rozpoznawalnego punktu jakim jest pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy Atlantis The Palm. Sama podróż kolejką to już atrakcja, podziwiać możemy imponujące widoki na architekturę i inne atrakcje tej sztucznie usypanej wyspy. Atlantis, the Palm to hotelowy ośrodek wypoczynkowy z charakterystycznymi arabskimi elementami. Ma ponad 1500 pokoi, park wodny Aquaventure i bardzo popularną plażę Nasimi. W hotelu nie musimy być gościem aby do niego wejść. Odwiedzić w nim koniecznie trzeba największe akwarium na wyspie Lost Chambers, które jest domem dla 65 000 zwierząt morskich w ponad 21 akwariach. Akwarium jest zaprojektowane na wzór zaginionego miasta Atlantyda. Podczas spaceru w podwodnych labiryntach poczujemy się, jakbyśmy byli zanurzeni w wodzie. Zobacz wszystkie rodzaje ryb, rekiny, homary, meduzy czy koniki morskie, nie sposób wszystkiego wymienić. Oprócz oglądania akwariów, są jeszcze inne atrakcje. Za dodatkową opłatą można zdecydować się na karmienie płaszczek, nurkowanie z rurką, nurkowanie eksploratorskie, odkrywające i nurkowanie z rekinami. Oczywiście wejście jest odpłatne, zwolnieni z opłaty są goście hotelowi.
Atlantis Jazda kolejką Wejście do akwarium
Rejs łodzią i dzielnica największych apartamentowców świata
Marina w Dubaju jest jedną z najbardziej prestiżowych i atrakcyjnych dzielnic tego miasta. Jego panorama, a szczególnie widok z wody jest po prostu niesamowity. Metropolia wzięła swoją nazwę od sztucznego kanału Dubai Marina. Ta 15-metrowa sztuczna arteria wodna rozciąga się na 3,5 km wybrzeża Zatoki Perskiej i łączy Dubai Marina z otwartym morzem. To tutaj wokół Mariny ulokowała się masa szklanych wieżowców, w których znajdują się mieszkania, biurowce ale również liczne hotele. Nic dziwnego, że większość znanych i popularnych zdjęć zrobionych w Dubaju pochodzi właśnie stąd. Część brzegów kanału jest wyposażona w miejsca do cumowania, gdzie miejscowi cumują swoje jachty oraz liczne agencje czarterowe oferujące rejsy łodzią i wycieczki. Dlatego warto wybrać się na taki rejs, który trwa około godziny. Widoki są niezapomniane, oprócz wcześniej wspomnianych apartamentowców w czasie rejsu zobaczymy piękne jachty i potężne łodzie sportowe, najbardziej prestiżową plażę w Dubaju i kolejną sztuczną wyspę o nazwie Blue Waters, na której znajduje się najwyższy na świecie diabelski młyn Ain Dubai. Oprócz tego jest mnóstwo sklepów, butików, kawiarni, restauracji i kompleksów rozrywkowych.
Madinat Jumeirah – dubajska Wenecja i widok na Burj Al Arab
Madinat Jumeirah nazywana również „Małą Wenecją Dubaju” został zaprojektowany tak, aby przypominał tradycyjne arabskie miasto. Rozciąga się na ponad 40 hektarach. To replika arabskiego miasteczka, która obejmuje pięciogwiazdkowe hotele, ogrody, kawiarnie i restauracje oraz ładnie zaprojektowane targowiska, pełne butików i sklepów z pamiątkami. To tutaj również znajduje się jedno z najlepszych widoków w Dubaju na budynek Burdż al-Arab, gdzie można zrobić piękne zdjęcia. A jeśli macie więcej czasu warto przepłynąć 5-kilometrowym kanałem tradycyjną łodzią abra wzdłuż otoczonych palmami, hoteli, tradycyjnych domków letniskowych, rezydencji czy restauracji.
Dubaj Nocą, pokaz laserów na budynku Burdż Chalifa i tańczące fontanny
Kolejne miejsce, które trzeba odhaczyć na swojej liście rzeczy do zobaczenia w Dubaju to spacer po Dubaju nocą. Od razu trzeba zaznaczyć, że Dubaj jest bardzo bezpiecznym miastem i nie ma obawy, że spacerując coś nam się stanie. Najlepiej nadaje się do tego miejsce w centrum obok Dubai Mall i Opery tuż obok Burdż Chalifa, a dlaczego? Ponieważ w tym miejscu odbywa się pokaz tańczących fontann. Jest to największy na świecie system fontann z choreografią i za każdym razem z inną muzyką. Jezioro Burj, w którym znajduje się Fontanna Dubaju jest większe niż dwa boiska piłkarskie. Długość fontanny wynosi około 300 metrów. Wysokociśnieniowe strumienie wyrzucają wodę na wysokość 150 metrów, czyli na wysokość 50-piętrowego budynku. W Fontannie dubajskiej wykorzystano około 6600 świateł i 25 kolorowych projektorów. Pokaz jest idealnie zsynchronizowany ze światłami i muzyką, co sprawia, że jest to naprawdę ekscytujący występ. Jakby tego było mało największy budynek świata Burdż Chalifa jest imponująco oświetlony dlatego pokaz fontann jest jeszcze piękniejszy. Wieczorne pokazy odbywają się co 30 minut w godzinach 18:00-23:00, warto przyjść wcześniej aby zająć lepsze miejsce na pokaz.
Opera Opera Muzeum przyszłości
Fascynujące Show „La Perle”
La Perle to pierwszy stały spektakl teatralny i jedyny w swoim rodzaju pokaz na żywo, który odbywa się w Al Habtoor City. Tylko tutaj możesz zobaczyć tancerzy skaczących w powietrze, skaczących do basenu z dużych wysokości i jeżdżących motocyklami wbrew grawitacji. Połączenie sztuki, muzyki, technologii i iluzji sprawia, że podczas całego pokazu będziemy bez słowa, a godzina trzydzieści minut, minie nie wiadomo kiedy. Scena i efekty specjalne to główne atrakcje spektaklu. Teatr ma 1300 miejsc z widokiem 270 stopni i tylko 14 rzędów. Każdy najmniejszy szczegół wewnątrz teatru został zaprojektowany tak, aby zapewnić widzom jak najlepsze wrażenia i widzenie. W spektaklu bierze udział 65 międzynarodowych artystów. Tematem spektaklu jest ewolucja Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wraz z ich morskimi korzeniami i historią połowu pereł. Główne postacie w spektaklu to książe pereł, młoda rybaczka, muzeum przodków i gigantyczna kukła. Warto wiedzieć o co chodzi w tym przedstawieniu zanim się go zobaczy. Perła jest punktem kulminacyjnym opowieści. Spektakl opowiada o młodej dziewczynie, która wpada w stan przypominający sen i podróżuje po Zjednoczonych Emiratach Arabskich w poszukiwaniu zaginionej perły. Podczas swojej podróży spotyka ludzi z zupełnie innych światów i kultur.
VIDEO
Safari na pustyni i kolacja u Beduinów
Ta atrakcja również powinna znaleźć się na liście rzeczy do zrobienia w Dubaju, jeśli oczywiście chcemy pojechać na wydmy samochodem z napędem na koła 4×4, spróbować jazdy na desce po wydmach, pojeździć na wielbłądzie, spróbować shishy (fajki wodnej), pomalować sobie dłonie henną czy zjeść arabskie barbecue. Opcji wycieczek safari na pustynię w Dubaju jest naprawdę mnóstwo. Najpopularniejszy jest pakiet wieczorny połączony z kolacją w wiosce beduińskiej i zachodem słońca. Tutaj oprócz kolacja z grilla w stylu arabskim pod gołym niebem na pustyni i w/w atrakcji, mamy pokazy tańca brzucha przy akompaniamencie arabskiej muzyki, taniec derwiszy, którego wykonują wyłącznie mężczyźni i na koniec imponujący tancerz ognia. Po skończonym posiłku i zakończeniu pokazów, około godziny 20:30 powrót do hotelu. Oczywiście czas powrotu, pakiet i oferowane w nim atrakcje mogą się różnić.
Safari W wiosce Beduinów Występy
Informacje praktyczne
Obywatele z Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Legalnie można przebywać przez 90 dni w okresie półrocznym. Potrzebujemy jedynie paszport.
Prąd w Dubaju to 220 V ale potrzebny jest adapter (taki jak mamy Wielkiej Brytanii). Można go wypożyczyć w recepcji lub kupić w prawie każdym sklepie. Choć z tego co wyczytałem większość hoteli montuje już gniazdka zgodne z europejskimi.
Walutą Dubaju jest dirham o symbolu AED
Dubaj jest kosmopolitycznym miastem, w którym akceptowane są niemal wszystkie formy ubioru i zwyczaje. Jedynie W historycznych dzielnicach miasta i miejscach kultu zaleca się bardziej tradycyjny ubiór np. w meczetach wymagane są ściśle określone stroje okrywające ramiona, ręce i nogi oraz chusty na głowę u kobiet.
Nie zapomnij wyłączyć dane komórkowe w telefonie. Nawet nie dzwoniąc nasze aplikacje będą się łączyć w tle co może nas kosztować majątek.
Po przyjeździe na lotnisku otrzymamy bezpłatną kartę SIM operatora telekomunikacyjnego. Na karcie będzie 1 GB. Kartę należy doładować w ciągu doby aby dalej była aktywa. Alternatywnym rozwiązaniem jest karta eSIM od Airalo. Szczegółowy opis i instrukcja dostępna jest tutaj .
Jeśli nie chcesz karty SIM lub eSIM, sieć Wi-Fi w Dubaju jest dostępna za darmo w większości miejsc publicznych, restauracji i hoteli, więc tam można korzystać bez ograniczeń.
Jeśli chodzi o alkohol, można go wwieźć 2 litry ale picie w miejscach publicznych jest surowo zakazane i mocno karane. Nie ma problemów ze spożywaniem w hotelach i licencjonowanych restauracjach. Można go również legalnie kupić na miejscu w sklepach pod nazwą MMI i African and Eastern pod warunkiem, że mamy przy sobie paszport.