Subskrybuj & obserwuj:

Magiczna Kenia – historia, skąd wzięła się nazwa, co kupić, informacje praktyczne, bezpieczeństwo, safari i odpoczynek na plaży

Kenia to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników safari, jak i plażowania. Pełne dzikich zwierząt sawanny, przepiękne zachody i wschody słońca, ciekawa kultura rdzennych mieszkańców i wreszcie wspaniałe białe piaszczyste plaże, położone nad Oceanem Indyjskim.
Oto kilka ważnych informacji i wskazówek, które powinniśmy poznać zanim odwiedzimy ten kraj.

Gdzie znajduje się Kenia i skąd wzięła się nazwa

Kenia, oficjalna nazwa to Republika Kenii. Kraj ten, położony jest w Afryce Wschodniej nad Oceanem Indyjskim. Z populacją przekraczającą 55 milionów według spisu z 2023 roku jest 29 najludniejszym krajem na świecie i 7 najludniejszym w Afryce. Stolicą i największym miastem Kenii jest Nairobi, a jej najstarszym i drugim co do wielkości miastem jest główne miasto portowe Mombasa, położone na wyspie Mombasa na Oceanie Indyjskim i otaczającym ją lądzie stałym. Kenia graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią.
Republika Kenii została nazwana na cześć góry Kenia. Góra Kenia to wygasły wulkan i drugi co do wysokości szczyt w Afryce, po Kilimandżaro. Najwcześniejsza zapisana wersja współczesnej nazwy została spisana przez niemieckiego odkrywcę Johanna Ludwiga Krapfa w XIX wieku podczas podróży z karawaną. Krapf dostrzegł szczyt góry i zapytał, jak się nazywa. Przewodnik karawany odpowiedział mu „Kĩ-Nyaa” lub „Kĩlĩma-Kĩinyaa”, prawdopodobnie dlatego, że wzór czarnej skały i białego śniegu na szczytach przypomniał mu pióra strusia. W archaicznym języku kikuyu słowo „nyaga” lub częściej „manyaganyaga” jest używane do opisania niezwykle jasnego obiektu. Mieszkańcy zamieszkujący zbocza góry Kenia, nazywają ją Kĩrĩma Kĩrĩnyaga (dosłownie „góra z jasnością”) w języku kikuyu, podczas gdy Embu nazywają ją „Kirinyaa”. Wszystkie trzy nazwy mają to samo znaczenie. Ludwig Krapf zapisał nazwę dodatkowo jako Kenia. Nie weszła jednak do powszechnego oficjalnego użytku we wczesnym okresie kolonialnym, kiedy kraj był określany jako Protektorat Afryki Wschodniej. Oficjalną nazwę zmieniono na Kolonia Kenii w 1920 roku.

Czy wiesz, że… Kenia należy do najbardziej zróżnicowanych kulturowo i językowo krajów w całej Afryce? Przy żyjących ponad trzydziestu grupach plemiennych, z których każda posługuje się innym językiem. Nadmienić należy, że w niektórych plemionach występują również liczne różnice dialektowe, dlatego mówi się o około 44 językach.

Historia Kenii w pigułce

Region znany dziś jako „Kenia” ma starożytną historię ludzkości, sięgającą milionów lat. Kilka różnych ludów przybyło w różnych czasach i każdy z nich kształtował jego tożsamość. Historia nie jest jednak konkretna co do dokładnego typu mieszkańców, którzy zajmowali Kenię między tym wczesnym okresem a XIX wiekiem, kiedy to Brytyjczycy skolonizowali kraj. Muzułmańscy imigranci zaczęli osiedlać się na wybrzeżu w VIII wieku. Portugalczycy przybyli później i są jednymi z pierwszych znanych europejskich osadników wzdłuż wybrzeża. Do XIX wieku niewiele wiadomo było o Kenii aż do czasów Brytyjczyków, którzy przybyli i skolonizowali Kenię.
Proces kolonizacji spotkał się z oporem, któremu przeciwstawiono się nadmierną siłą. Stąd większość współczesnej historii Kenii naznaczona jest buntami przeciwko Brytyjczykom, z których pierwszy miał miejsce w 1890 roku, a ostatni, znany jako bunt Mau Mau w 1952 roku. Ten ostatni utorował drogę reformom konstytucyjnym i rozwojowi w kolejnych latach. W 1955 roku w całym kraju powstało mnóstwo partii politycznych po tym, jak rząd kolonialny ustąpił przy ich utworzeniu. Wybory odbyły się w marcu 1957 roku, po czym bariery rasowe w rządzie zaczęły być znoszone. Pierwsze pełne wybory powszechne odbyły się w maju 1963 roku. W czerwcu 1963 roku Kenia uzyskała wewnętrzny samorząd. 12 grudnia tego samego roku uzyskano niepodległość. W pierwszą rocznicę niepodległości w 1964 roku Kenia stała się republiką.

Klimat w Keni

Kenia leży na równiku i ma przyjemny, tropikalny klimat, ale występują duże regionalne wahania klimatyczne, na które wpływa kilka czynników, w tym wysokość. Średnie dzienne temperatury w Kenii wynoszą od 20°C do 28°C, ale na wybrzeżu jest cieplej. Kenia jest zbyt blisko równika, aby doświadczyć prawdziwej zimy i lata. Istnieje jednak zarówno pora sucha, jak i pora deszczowa. W porze suchej dzienne temperatury wynoszą zwykle około 23°C na większych wysokościach, takich jak Masai Mara, i 28°C na mniejszych wysokościach, takich jak obszary przybrzeżne. Niebo jest czyste, a dni słoneczne. Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik to najzimniejsze miesiące. Temperatury wczesnym rankiem wynoszą zazwyczaj 10°C. Jeśli w tych miesiącach będziecie na safari zalecam zabranie ciepłych ubrań, ponieważ wczesne poranne safari w otwartych pojazdach będzie zimne. W porze deszczowej dzienne temperatury wynoszą od 24°C-27°C na większych wysokościach. Na niższych są bardziej stabilne i oscylują wokół 30°C. Poranki podobnie jak w porze suchej są chłodne. Listopad i grudzień to „krótkie deszcze” trwający około miesiąca. Deszcz jest czasami ulewny, ale najczęściej pada późnym popołudniem lub wieczorem. Styczeń i luty, w tych miesiącach występuje gorący okres pory deszczowej. Nie sposób przewidzieć, jak długo będzie trwał i kiedy dokładnie nastąpi. Marzec, kwiecień i maj to długie deszcze. Jest pochmurnie szczególnie na wyżynach i w Parkach Narodowych. Wilgotność jest wyższa i będzie szczególnie zauważalna w regionach przybrzeżnych.

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę Kenii

Oczywiście jak wyżej wspomniałem są dwie pory roku: deszczowa i sucha, a także chłodniejsze i cieplejsze dni. Ale ogólnie rzecz biorąc, wszystkie pory roku mają swoje zalety. Jeśli wolicie unikać zatłoczonych miejsc to pora deszczowa jest najlepszym czasem na wizytę. Będzie trochę deszczu, ale także chłodniejsza pogoda, dużo zieleni (wszystko tętni życiem!) i zdecydowanie mniej podróżnych, a co za tym idzie, bardziej kameralne safari. Natomiast jeśli chcesz zobaczyć duże stad dzikich zwierząt, w takim razie pora sucha jest idealna, a wrzesień i październik to miesiące szczytowe. Zwierzęta gromadzą się wokół rzek i wodopojów w porze suchej, dlatego łatwiej je dostrzec. Wrzesień i październik to miesiące wielkiej migracji w Rezerwacie Narodowym Masai Mara, co gwarantuje zobaczenie tysięcy zwierząt.

Czy w Kenii jest bezpiecznie

Zanim zaczniemy pakować walizki bo marzy Nam się zobaczyć „wielką piątkę”, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, rozważając kwestie bezpieczeństwa w Kenii. Chociaż większość miejsc dla podróżnych, oferuje względne bezpieczeństwo, wspaniałe widoki i dostęp do pomocy w razie potrzeby, niektóre miejsca mogą wiązać się z elementem ryzyka, o którym powinno się wiedzieć. Ogólnie istnieją ostrzeżenia dotyczące podróży, dotyczą ono bardzo konkretnych i ściśle nieturystycznych obszarów – głównie na dalekim wschodzie kraju i tam lepiej się nie zapuszczać. Oczywiście nie jest to całkowity zakaz, większość terenów Kenii jest bezpieczna do odwiedzenia. Jednak trzeba zachować czujność w większych miastach (szczególnie w Nairobi i Mombasie), a drobne przestępstwa są powszechne (kieszonkowcy i kradzieże toreb).
A teraz kilka istotnych rad:
Weź taksówkę po zmroku, a jeśli musisz iść pieszo nocą, trzymaj się ruchliwych ulic i najlepiej idź w grupie. Jak już znajdziesz się na ruchliwej ulicy trzymaj swoje rzeczy osobiste ukryte poza zasięgiem wzroku i bezpiecznie zabezpieczone. Jeśli chodzi o gotówkę, nie noś jej zbyt dużo na raz i upewnij się, że masz kilka małych banknotów, a resztę ukryj. Zachowaj zdrowy rozsądek, wybierając się w nieznane rejony i nigdy nie wybieraj się tam z kimś, kogo nie znasz. Jeśli wybierasz się na kenijską ulicę zostaw swoją drogą biżuterię, błyszczące gadżety i niepotrzebne wartościowe przedmioty w domu lub w hotelu. Przewroty polityczne, terroryzm i inne nieoczekiwane wydarzenia mogą się zdarzyć, ale bardzo rzadko zdarzają się w miejscach często odwiedzanych przez turystów. Ogólnie rzecz biorąc, bądź świadomy swojego otoczenia gdzie przebywasz. Jeśli odwiedzasz obszary narażone na malarię, szczególnie wzdłuż wybrzeża i regionów jezior, pamiętaj o zabraniu leków przeciwmalarycznych i repelentów na owady. Ponadto pij tylko wodę butelkowaną i uważaj na to, co jesz, aby zapobiec chorobom przenoszonym przez żywność. Uważaj na fałszywych agentów turystycznych organizujących pseudo safari. Wielu turystów straciło pieniądze, rezerwując nieistniejące pakiety turystyczne od fałszywych firm. Więc jeśli planujesz wybrać się na safari do Kenii, upewnij się, że korzystasz z usług zaufanych agentów. Poszukaj opinii na platformach turystycznych, zapytaj znajomych lub zarezerwuj z renomowanych stron internetowych, a najlepiej już w Polsce w biurach podróży.
Mam nadzieję, że te parę rad odpowiedziało na Twoje pytania dotyczące bezpieczeństwa w Kenii i że dowiedziałeś się kilku wskazówek, jak uniknąć problemów w czasie podróży.

Co warto kupić w Kenii

Robienie zakupów w Kenii jest stosunkowo łatwe. Najliczniej występującymi produktami są zazwyczaj wyroby rzemieślnicze, wykonane z lokalnego drewna, takiego jak heban, chociaż na wielu targowiskach ulicznych można kupić podróbki. Jednym z najpopularniejszych drewnianych wyrobów są figurki, które przedstawiają ludzi i zwierzęta. Na większości targowisk można również zobaczyć drewniane maski, ale tu podobnie należy pamiętać, że mogą nie być autentyczne. Ponadto, chętnie kupowane przez turystów są przedmioty plemienne np. od Masajów. Najbardziej popularne to typowe ubrania. Sukienki damskie, które zazwyczaj składają się z dwóch części, albo męskie to jedna długa suknia w stylu kaftana. Najlepsze miejsca, w których można je znaleźć w dobrej cenie to targi w Nairobi czy Mombasie. Popularne są również tkaniny, które są powszechnie używane do dekoracji domu. Zazwyczaj są one umieszczane na ścianie i mają motywy zwierząt, krajobrazów lub plemion.
Biżuteria, to właściwie pamiątka, którą kupimy wszędzie: na plaży, w hotelu, przy drodze czy przy wejściu do parków narodowych. W tym wypadku też należy uważać na podróbki. Są to zazwyczaj biżuteria kostiumowa, znajdziemy wiele kolorowych naszyjników z koralików i miedzianych bransoletek, z których niektóre są ozdobione koralowymi lub turkusowymi kamieniami. Czasami znajdziesz również wisiorki z kości słoniowej, chociaż odradzam ich kupowanie, ponieważ zachęcają do kłusownictwa słoni, a poza tym mogą być problemem na lotnisku po przylocie do kraju.
Wschodnia Afryka w tym Kenia słynie także z przypraw, które mogą być również świetną pamiątką. Kenijskie artykuły konsumpcyjne to także herbata i kawa.
A teraz ważna sprawa, bądź przygotowany na targowanie się, choć nie wszędzie. Targowanie się jest integralną częścią zakupów w Kenii, szczególnie na lokalnych targowiskach i odbywa się zawsze w dobrym humorze. Sprzedawca da ci najwyższą cenę (czasami kosmiczną) i oczekuje, że będziesz się targować. Co warte podkreślenia podczas targowania się, lepiej jest używać szylingów kenijskich (KSH) niż waluty obcej. Sprzedawcy są bardziej przyzwyczajeni do obsługi szylingów i mogą oferować lepsze ceny, gdy płacisz w lokalnej walucie. Ponadto używanie szylingów kenijskich pozwala uniknąć kłopotów z przeliczaniem. A kiedy nie należy się targować? Istnieją pewne miejsca lub sytuacje, w których jest ono uważane za niewłaściwe. Na przykład sklepy ze stałymi cenami: centra handlowe lub galerie mają one wyraźnie oznaczone stałe ceny. Świeże produkty, ryby i mięso często mają również ustalone ceny. Także jeśli kupujemy bezpośrednio od rzemieślnika i widzimy, że cena jest uczciwa nie powinno się targować.

Safari i wioska Masajów

Obecnie w Kenii działa aż 25 parków narodowych i liczne rezerwaty przyrody, z których każdy ma swój niepowtarzalny urok, dlatego Kenia niezmiennie plasuje się w czołówce najlepszych miejsc na safari w Afryce gdzie zobaczymy „wielką piątkę”. Możemy spodziewać się również: słoni, żyraf, zebr, hien, guźców, hipopotamów, krokodyli i wielu gatunków antylop oraz ptactwa. Słynie także z „wielkiej migracji”, podczas której setki zwierząt przemieszczają się między Maasai Mara w Kenii a Serengeti w Tanzanii. Oprócz krajobrazów i dzikiej przyrody, w Kenii można odwiedzić i poznać z bliska plemię Masajów. No i nie wolno zapomnieć, że Kenia to także wypoczynek. Większość turystów kończy swoje safari w okolicach Mombasy, w tropikalnych kurortach z widokiem na Ocean Indyjski.
Wybierz właściwe miejsce na safari spośród szerokiej gamy parków narodowych i rezerwatów aby przeżyć niezapomniane wrażenia. A kiedy jest najlepszy czas na Safari? Jeśli wolimy oglądać zieloną roślinność zamiast brązowej i chcemy mieć wyraźny widok na Kilimandżaro, to pora deszczowa od października do maja jest tą porą, kiedy powinniśmy odwiedzić to miejsce. W tym czasie także ptaki wędrowne oferują wspaniałe widowisko. Ale jeśli chodzi o obserwację dzikiej zwierzyny, powinniśmy  wybrać się tam w suchych miesiącach, kiedy brak wody powoduje, że zwierzęta gromadzą się przy lokalnych rzekach i wodopojach, wtedy można je z bliskiej odległości bardzo dobrze obserwować. Długa pora deszczowa, czyli pora monsunowa, trwa od marca do maja. Krótsze deszcze występują także od pod koniec roku.

Kliknij na obrazek poniżej aby wejść do artykułu

Informacje praktyczne dotyczące safari

Jak się ubrać na safari

To bez wątpienia najczęściej zadawane pytanie. Nie ma jednego ustalonego sposobu ubierania się na safari. To, co nosisz, powinno być przede wszystkim wygodne i praktyczne, a styl i moda powinien być na ostatnim miejscu. Choć z drugiej strony wszyscy chcemy ładnie wyglądać na zdjęciu w otoczeniu sawanny. Są jednak pewne wytyczne, na które warto zwrócić uwagę. Na pewno najlepsze będą ubrania w kolorze khaki albo brązy, z dużą liczbą kieszeni. A dlaczego? Po prostu kolory te dobrze wtapiają się w lokalny klimat, a na safari wiele kieszeni może się po prostu przydać. Jeśli takie ubrania masz to zabierz je ze sobą, jeśli nie to weź, te które są swobodne, lekkie, w jasnych kolorach i przewiewne, ale nie białe. Biel jest najgorszym kolorem do noszenia na safari (wiem bo przekonałem się na własnej skórze) ponieważ najbardziej się wyróżnia i szybo brudzi. Będziemy również potrzebować kapelusz z szerokim rondem, najlepiej z paskiem pod brodą, aby zapobiec zerwaniu się podczas jazdy z otwartym dachem. Okulary słoneczne i coś ciepłego na poranne safari, też trzeba koniecznie mieć, rano przy otwartym dachu w jeepie jest zimno. Należy również unikać czerni i ciemnego błękitu, ponieważ nie tylko wyróżniają się na safari, ale ten kolor przyciąga przerażające muchy tse-tse. Jeśli już mówimy o tych małych potworach (muchach tse-tse) warto zaopatrzyć się w preparaty przeciwko nim. Takim najbardziej popularnym jest spray tzw. Mugga. Jeśli nocujesz na sawannie w Lodge zabierz ze sobą strój kąpielowy. Większość Lodge na swym terenie dysponuje basenem.

Co powinniśmy ze sobą zabrać na safari?

Oczywiście na safari koniecznie potrzebna jest dobra lornetka, aparaty i obiektywy, krem z filtrem przeciwsłonecznym, woda do picia i jak już w/w środek odstraszający owady. Jeśli nocujesz w Lodge koniecznie zabierz ze sobą oprócz gotówki karty kredytowe ponieważ, niektóre Lodge preferują tylko taki środek płatniczy (bezgotówkowy). Nie zapomnij zabrać latarki i powerbank są Lodge, w których na noc wyłącza się prąd.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

1. Czy do Kenii potrzebuję wizę? Chociaż ubieganie się o wizę nie jest już wymogiem, nadal musimy wypełnić Elektroniczną Autoryzację Podróży tzw. wniosek eTA. Jest to wniosek bezwizowy dla wszystkich podróżnych do Kenii, wypełniamy go na stronie https://www.etakenya.go.ke/en Standardowy czas przetwarzania wynosi około 3 dni robocze, dlatego wniosek należy uzupełnić odpowiednio wcześniej. Koszt eTA to około 30 USD/osoba (2024r.). Ponieważ dokument należy mieć przy sobie na lotnisku w czasie wylotu. W Internecie można znaleźć wzory wypełnienia tego wniosku. Dość fajny i zrozumiały wzór posiada biuro podróży Rainbow dostępny tutaj 

2. Połączenie z Internetem w Kenii. Rozmowa z telefonów komórkowych z polskiego numeru nie należy do najtańszych. W Kenii funkcjonują trzy firmy komórkowe (Safaricom, Airtel i Telkom), dla których istnieje coś takiego jak mobilny Internet. Każda z nich ma w swojej ofercie możliwość wykupienia okresowej karty SIM z dostępem do Internetu. Problemem może być fakt, że zakupu można dokonać wyłącznie w autoryzowanych salonach operatorów, gdzie trzeba zarejestrować swój numer podając wszystkie swoje dane, więc nie jest to takie proste jak w innych krajach. Alternatywą jest wykup i rejestracja jeszcze w Polsce karty eSIM np. od Arialo. To najwygodniejsza, najszybsza i najbezpieczniejsza opcja: koniec z kolejkami na lotnisku po lokalną kartę SIM, koniec z oszustwami ze strony sprzedawców fałszywych kart SIM. Zatem po sprawdzeniu, czy Twój telefon komórkowy obsługuje karty eSIM, wystarczy znaleźć dobry plan w Airalo. Całą instrukcję i procedurę kupna, instalacji i aktywacji można znaleźć tutaj

3. Jaka jest waluta w Kenii i jaką zabrać z Polski? W Kenii obowiązuje szyling kenijski (KSH) dzielący się na 100 centów. Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione. Po przylocie, na lotnisku w Kenii najlepiej wymienić sobie w kantorze jakąś kwotę, oczywiście nie wszystko. Ile wymienić, wszystko zależy od tego jak długo zabawimy w Kenii. Pamiętajmy, że można wymieniać również w miastach, gdzie także są kantory lub w hotelach, tutaj jednak kurs może być mniejszy. Jeśli będziemy korzystać z safari i nocować w Lodge należy mieć ze sobą kartę kredytową, ponieważ w niektórych Parkach Narodowych (np. Tsavo) Lodge są państwowe i płatność jest tylko kartą kredytową. Oczywiście do Kenii zabieramy ze sobą dolary. Nie zapomnijcie w Polsce podczas zakupu dolarów dobrać sobie dolarów o nominale 1 $ są niezbędne przy dawaniu napiwków. Ważne! Co koniecznie trzeba podkreślić należy zabrać tylko dolary wydane po 2009 roku.

4. Jakie są wtyczki elektryczne. Napięcie jest 220 – 240 V, a wtyczki typu angielskiego, wymagane są konwektory (adaptery, przejściówki) do gniazdek, które można wypożyczyć lub kupić niemal we wszystkich hotelach i Lodge. Najlepiej mieć je ze sobą, kupimy w prawie każdym sklepie elektrycznym w Polsce lub na popularnym portalu aukcyjnym.

5. Czy są jakieś ograniczenia w fotografowaniu? Nie należy fotografować budynków urzędowych, militarnych, policji mundurowej, itd. Natomiast za fotografowanie tamtejszej ludności (choć nie zawsze) daje się napiwki przed zrobieniem zdjęcia. Przydatne są teleobiektywy, zwłaszcza na safari. W parkach narodowych nie wolno używać dronów.

6. Czy muszę się szczepić jak jadę do Kenii? To temat rzeka. Niektóre poważne portale podróżnicze mówią, że od turystów przyjeżdżających z Europy nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia, jednak WHO zaleca szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio. Rzeczywistość jednak jest inna, w większości na 15 pytanych osób przeze mnie na miejscu, tylko dwie były zaczepione, innym wystarczyła profilaktyka, mieli środki antymalaryczne tabletki lub tzw. środek na komary – Mugga https://muggasklep.pl/ Generalnie, dobrą praktyką jest unikanie ukąszeń komarów poprzez noszenie długich rękawów, jasnych ubrań i stosowanie środka odstraszającego komary, dotyczy to głowie wyjazdu na safari. Ponadto należy zachować podstawowe zasady higieny jak mycie rąk i owoców, picie wody butelkowanej, używanie wody butelkowanej do mycia zębów itd.

7. Czy wiesz, że w Kenii jest zakaz stosowania plastikowych toreb (tzw. naszych reklamówek)? Torby plastikowe są zakazane w Kenii od połowy 2017 roku. Podróżni przybywający na dowolne lotnisko w Kenii mogą zostać ukarani wysokimi grzywnami za wwożenie toreb plastikowych do kraju. Dotyczy to toreb plastikowych zarówno w bagażu rejestrowanym, jak i podręcznym, a także toreb plastikowych, które otrzymaliśmy w sklepach wolnocłowych. Dlatego zalecam unikanie pakowania jakichkolwiek plastikowych toreb do bagażu przed lotem do Kenii.

8. Czy w Kenii dopuszczalne jest targowanie się? Oczywiście, zdecydowana większość sprzedawców na targu w Kenii będzie oczekiwać, że będziemy się targować i w konsekwencji często na początku poda absurdalnie wysoką cenę. Ważne jest, aby podejść do tego z uśmiechem i zachować uprzejmość podczas transakcji, cena podczas targowania spadnie przeważnie o połowę czasami nawet więcej.

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Udostępnij
Podziel się tym linkiem ze znajomym
Zobacz fajna stronka: Magiczna Kenia - historia, skąd wzięła się nazwa, co kupić, informacje praktyczne, bezpieczeństwo, safari i odpoczynek na plaży! This is the link: https://tuitam.info/magiczna-kenia/