Widok na dolinę Sanu z ruin zamkowych.
Zamek Sobień znajduje się niedaleko Leska, 7 km od Sanoka, na Górze Sobień między wsiami Manastercem a Załużem. Zachowane do dzisiaj ruiny to pozostałość po zamku z 1340 roku, choć tak naprawdę jej początki dokładnie nie zostały dostatecznie wyjaśnione. Wybudowano go na polecenie Kazimierza Wielkiego, w celu podniesienia bezpieczeństwa południowo-wschodnich rubieży Królestwa Polskiego. Od 1389 roku Sobień należał z nadania do rodu Kmitów, była to ich pierwszą siedziba w Bieszczadach. Warto dodać, że na rok 1436 dobra sobieńskie oprócz zamku obejmowały 14 wsi. Własność Kmitów stale się zwiększała, obejmując dziesiątki bieszczadzkich wsi, od Sobienia na zachodzie, po Czarną i Tarnawę na wschodzie. Ostatnim i zarazem najwybitniejszym z tego rodu był marszałek wielki koronny Piotr Kmita. Po jego śmierci dobra odziedziczyła jego żona Barbara. Później zostały rozdzielone pomiędzy 15 spadkobierców. Większość Bieszczadzkich wsi stała się własnością drobnej szlachty. Zamek Sobień upadł najprawdopodobniej w XV wieku, został zdobyty i zniszczony przez wojska węgierskie, jego ostatni właściciele przenieśli się w następnym stuleciu do nowego obiektu w Lesku, a warownia na górze Sobień opustoszała i zaczęła popadać w ruinę. Dwie wojny światowe również nie oszczędzały wzgórza zamkowego. W 1914 roku żołnierze austriaccy wciągnęli na zamek działa i ostrzeliwali Lesko, znajdujące się w rękach Rosjan. Kolejny epizod to 9 na 10 maja 1946 roku pod wzgórzem rozegrała się jedna z większych potyczek partyzanckich po II wojnie światowej z oddziałami UPA. Po Rosjanach pozostały tu także pamiątki z okresu II wojny światowej. W 1939 roku u stóp wzgórza zamkowego zbudowali oni schron stanowiący element tzw. Linii Mołotowa. Dziś niewiele pozostało z warowni, którą niegdyś odwiedził Władysław Jagiełło, wieża bramna z zachowaną średniowieczną kamieniarką okienną, a także ruiny domu mieszkalnego. Zamek po pracach archeologicznych zakończonych w 1974 roku został zabezpieczony w postaci trwałej ruiny. Warto jednak odwiedzać to miejsce, z uwagi na jego walory krajobrazowe. Utworzono tu rezerwat przyrody o nazwie „Góra Sobień” o pow. 5,34 ha. Ochroną objęto ruiny zamku wraz z otoczeniem, fragment lasu mieszanego z chronionymi gatunkami roślin. Powstała tu również 3 km ścieżka przyrodnicza oraz platforma widokowa na ruinach, z piękną panoramą na dolinę Sanu, gdzie przy dobrej pogodzie, można zobaczyć Bieszczady Wysokie i chyba ten widok, odwiedzając to miejsce pozostanie nam w pamięci.
Popularne w tej chwili...
Ciekawostka: Na zamku Sobień w 1417 roku Piotr Kmita gościł Władysława Jagiełłę ze świeżo poślubioną w Sanoku trzecią żoną Elżbietą z Pileckich Granowską.
Kalendarium
Rycerski ród Kmitów, któremu w dużej mierze zawdzięczać można zasiedlanie Bieszczadów, był wielkim rodem magnackim, od XIV do XVI wieku słynęli z wybitnych mężów stanu, dyplomatów, znakomitych rycerzy i gospodarzy. Byli panami na Wiśniczu, Sobieniu i Lesku. Pod koniec XVI wieku byli właścicielami około 60 bieszczadzkich wsi, w tym Wetliny, Berehów Górnych, Ustrzyk Górnych i Sianek. Główna linia rodu wymarła w XVI wieku .
Ważniejsze daty na zamku Sobień
Piotr Kmita marszałek wielki koronny u boku króla Zygmunta I – był również doradcą królowej Bony. – 1350 r. – Zamek Sobień wzniesiono na miejscu dawnego grodu obronnego, jako jedną z 52 warowni króla Kazimierza Wielkiego. – 1373 r. – Źródła historyczne wymieniają warownię pod nazwą „Soban”. O jego budowę zabiegał u monarchy Piotr Kmita, wówczas marszałek wielki koronny. 1389 r. – Zamek zostaje nadany przez Władysława Jagiełłę rycerskiemu rodowi Kmitów. 1417 r. – Marszałek wielki koronny Piotr Kmita wydał ucztę weselną dla króla Władysława Jagiełły po poślubieniu w Sanoku kolejnej żony Elżbiety Granowskiej z Pileckich. 1436 r. – Sobień po zmarłym bracie, Janie Kmicie, odziedziczyła Małgorzata Kmita Mościsławska, jako siedziba rycerskiego rodu Kmitów i centrum ich klucza dóbr nad Sanem w Bieszczadach. 1474 r. – Zamek Sobień został zniszczony w 1474 roku przez wojska węgierskie. Po długim oblężeniu zamku, Węgrzy wdarli się do warowni, zniszczyli ją i spalili. Spustoszenia były tak duże, iż odbudowa zamku okazała się zbyt kosztowna. 1512 r. – Węgrzy ponownie najechali zamek i dokończyli dzieła zniszczenia. 1523 r. – Kmitowie opuścili Sobień i przenieśli swą siedzibę do Leska, gdzie wybudowali nowy zamek, opuszczona warownia zaczęła popadać w ruinę. Kolejni właściciele zamku Sobień 1389 – 1580 Kmitowie herbu Szreniawa. – Jan Kmita (1330-1376) – starosta generalny ruski krakowski – Piotr Kmita (1348-1409) – wojewoda krakowski – Klemens Kmita (1421) ze Żmigrodu, starosta sanocki. – Jan Kmita – brat Małgorzaty z Kmitów. – Małgorzata z Kmitów żona Przedpełka Mościca z Wielkiego Koźmina – Mikołaj Kmita z Wiśnicza – kasztelan przemyski, stryj Małgorzaty – Jan Kmita (zm. 1450) prowincjał prowincji czesko-polskiej franciszkanów. – Jan Kmita (zm. 1458/1460) – kasztelan lwowski – Andrzej Kmita i jego córka Nawojka – Dobiesław Kmita (zm. 1478) – wojewoda lubelski – Jan i ks. Stanisław Kmita – dziedzice na Sobieniu – Maciej Kmita – podkomorzy sanocki i ks. Piotr (Balowie) – Stanisław Kmita (ok. 1450-1511) – kasztelan sanocki, wojewoda ruski – Piotr Kmita Sobieński (1477-1553) – wojewoda krakowski, marszałek wielki koronny – Barbara Kmita z Felsztyna – córka Jana Herburta – 1713 – 1803 Ossolińscy, Mniszchowie – jako wiano zamek Teresy ze Stadnickich przeszedł na jej męża Józefa Kantego Ossolińskiego – 1803 – 1939 Krasiccy z Sienna, Julia Teresa Wandalin-Mniszech – Edmund Konrad Krasicki z Siecina
Ciekawostka: W 1939 roku po podziale Polski, na rzece San biegła granica między ZSRR a III Rzeszą. Na całej jej długości Stalin planował wybudować 10 tysięcy bunkrów. Do dziś nieopodal zamkowych ruin można zobaczyć takie umocnienia, nazywane są „Linią Mołotowa”.
U podnóża góry zamkowej znajduje się bezpłatny parking
Wstęp wolny, zwiedzanie rezerwatu tylko po wyznaczonych ścieżkach.
Po drugiej stronie szosy przebiega przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Rezerwat Sobień”W okolicy warto zobaczyć: – Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu, odległość 15 km od zamku Sobień ( 22 minuty ) – Zamek w Lesku , odległość 7 km od zamku Sobień ( 9 minut )