Rybnik to miasto stare, sięgające swoimi początkami średniowiecza. Obecnie pod względem liczby mieszkańców zajmuje 25 miejsce na liście największych miast Polski. Historycznie leży na Górnym Śląsku, w południowej Polsce, dziś w województwie śląskim.
Pocztówka rybnicki zamek rok 1926.
Jednym z ważniejszych zabytków miasta jest niewątpliwie Zamek Piastowski , mieszczący się obecnie przy placu Kopernika 2, w tej chwili budynek Sądu Rejonowego i tu warto od razu zaznaczyć, obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Prawdopodobnie pierwsza budowla w tym miejscu powstała w XII wieku i pierwotnie był grodem obronnym, w XIII wieku została przebudowana i była już obiektem murowanym, otoczonym fosą. W wieku XIV zamek został przebudowany w związku z przeznaczeniem jego części na klasztor. Z tego okresu do dzisiaj zachowały się fragmenty murów parteru wkomponowane w nową zabudowę. W XVII wieku do zasadniczej bryły średniowiecznego zamku dobudowano skrzydła boczne. W następnym stuleciu zaczęto etapami rozbierać mury najstarszej części zamku (z XIII i XIV w.), zasypując gruzem starą fosę. Kompleks budynków w obecnym kształcie powstał w dwóch etapach (1776-1778 r. i 1789-1790 r.), kiedy to przebudowano zamek w związku z przeznaczeniem obiektu na szpital wojskowy. Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1904-1907. W roku 1938 dokonano ostatniej przebudowy – wykonano nowe wiązanie dachowe, obniżając dach o 2,5 m. i nadbudowano boczne skrzydła zamku. W późniejszym okresie wykonywane były wyłącznie naprawy bieżące. W latach 1990-2000 budynek poddano kapitalnemu remontowi ze względu na pęknięcia jakie zauważono na wszystkich kondygnacjach skrzydła południowego. Przyczyną tego było rozpoczęcie przez Kopalnia Węgla Kamiennego ?Chwałowice? eksploatacji pokładów węgla w pobliżu filara ochronnego obejmującego teren zamku. W 1989 roku uszkodzenia były już tak poważne, że ze względów bezpieczeństwa postanowiono ewakuować ówczesnego użytkownika zamku, którym był Sąd Rejonowy. Przez okres dwóch lat obiekt stał opustoszały, a postępujące uszkodzenia powodowały zniszczenia w coraz większej części zamku. Prace związane z modernizacją i rekonstrukcją zamku zakończono w 1998 roku. Rok później obiekt został nagrodzony w krajowym konkursie „Modernizacja Roku 1999 „, w kategorii ?Budynki Zabytkowe. Zrealizowane projekty wzmocnień fundamentów i stropów były monitorowane przez okres 5 lat od chwili ich ukończenia. W tym czasie w obiekcie nie stwierdzono odnawiania się szkód górniczych. Dziś jest to budowla murowana otynkowana zwrócona elewacja frontową na wschód. Założona na planie podkowy składa się z dwupiętrowego budynku z dwoma prostopadłymi piętrowymi skrzydłami. Skrzydła północne i południowe nie są podpiwniczone i mają po trzy kondygnacje użytkowe. Skrzydło zachodnie jest podpiwniczone, ma trzy kondygnacje nadziemne i użytkowe poddasze. Podsumowując – budynek jest naprawdę zadbany i pięknie wyremontowany, tylko szkoda, że włodarze miasta Rybnika nie zadbali o to, aby wygospodarować choć kilka pomieszczeń na muzeum by przybliżyć historię tego miejsca.
Popularne w tej chwili...
Źródło: Biblioteka Cyfrowa Politechniki Krakowskiej – Wiadomości Konserwatorskie 16/2004 pełny tekst
Czy wiesz skąd pochodzi nazwa miasta Rybnik? W okresie wczesnego średniowiecza ziemie te ze względu na dużą ilość stawów występującą w tych okolicach, pełnił funkcję osady rybackiej, leżącej na ważnym szlaku handlowym, wiodącym z Krakowa przez Oświęcim do Raciborza i Wrocławia. Nazwa osady (a później miasta) pochodzi od prasłowiańskiego słowa „ryba” wspólnego dla wszystkich języków słowiańskich, w których „Rybnik” oznaczało staw rybny.
Rys historyczny zamku
Zamek Lata 1900-1920
Ostatnie badania archeologiczne datują czas powstania zamku na wiek XIII. Jednak uważa się że już w XII wieku w tym miejscu istniał drewniany obronny gród, wzniesiony za panowania księcia opolsko-raciborskiego Mieszka I Plątonogiego . Pierwsza pisana wzmianka o zamku w Rybniku pochodzi z 1327 roku. Pomiędzy 1202 a 1211, para książęca (Mieszko i Ludmiła) sprowadziła do zamku zakon sióstr Norbertanek , które w latach 1223-1228 prowadziły w nim szkołę dla panien szlachetnie urodzonych. W 1228 roku Norbertanki opuściły Rybnik przenosząc się do Czarnowąsów pod Opolem. W okresie rozbicia dzielnicowego Rybnik stał się częścią najpierw księstwa raciborskiego, później opolsko-raciborskiego (1202-1290), potem ponownie księstwa raciborskiego. Zamek nie miał charakteru rezydencji lecz był typową budowlą obronną ze stałą załogą zbrojną. W 1428-1435 w okolicy miasta miały miejsce walki prowadzone przez wojska husyckie. Miasto doznało wielkich zniszczeń, ale mieszkańcy znaleźli schronienie na zamku i z szybkiej odbudowy Rybnika należy wnioskować, że zamek się obronił. W XV wieku Rybnik i Pszczyna utworzyły na krótko autonomiczne państwo ze stolicą w Rybniku, a rybnicki zamek był siedzibą księcia Wacława III, zwany Rybnickim , który przebudował zamek na swoją siedzibę. Wacław utracił Rybnik w 1473 roku – król Czech Maciej Korwin odebrał zamek przychylnemu Władysławowi Jagiellończykowi Wacławowi i przekazał go szlachcicowi z Niewiadomia w nagrodę za walkę przeciw swemu księciu. Zamek po tym okresie posiadał wielu właścicieli, został siedzibą urzędników sprawujących rządy w imieniu właściciela, którzy o niego nie dbali, przez co budowla gotycka szybko popadła w ruinę. W latach 1579-1581 częściowo odbudował go Władysław z Lobkowic , kiedy uzyskał zapewnienie od króla czeskiego, że zamek zostanie w rękach jego dzieci. W XVII wieku właścicielem miasta został Jan Bernard Prażma . Około roku 1650 rozpoczął on wyburzanie starego zamczyska i w to miejsce zaczął wznosić rezydencję pałacową. W roku 1652 ukończona została nowa kaplica zamkowa o czym wspomina opis wizytacji przeprowadzonej przez biskupów wrocławskich. Po śmierci Prażmy kolejni właściciele byli Oppersdorffowie kontynuowali rozpoczęte prace. Kolejnymi właścicielami Rybnika zostali w roku 1682 hrabiowie Węgierscy . W latach 1776-1778, za czasów hrabiego Józefa Węgierskiego , do starej części zamku dobudowano dwa skrzydła z arkadami na poziomie parteru. Nadało to budowli kształt podkowy zachowany do dziś. Od 1788 roku państwo rybnickie należało do króla Prus Fryderyka Wilhelma II , który przeznaczył pałac na przytułek dla inwalidów wojennych . Zburzono główny gmach budynku a na jego fundamentach wybudowano nowy. Adaptacją budynku kierował wówczas Fryderyk Ilngner. Jemu zawdzięcza się obecny wygląd zamku, o późnobarokowej-klasycystycznej formie. Już od 1842 roku pełni on funkcję Sądu najpierw Grodzkiego, a teraz Rejonowego .
Galeria – Zamek w Rybniku
Ciekawe miejsca w Rybniku, które warto zobaczyć
Muzeum w Rybniku [Rynek 18 ]
Początki pierwszych zbiorów muzealnych należy datować na drugą połowę lat 50-tych XX wieku. W 1957 roku powstał Społeczny Komitet Organizacyjny Zbiorów Muzealnych Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej, zaś 23 stycznia 1958 roku w sali Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rybniku odbyła się uroczystość z okazji otwarcia placówki muzealnej, nazwanej oficjalnie „Zbiory Muzealne Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej”. Dysponowała ona wówczas trzema niewielkimi pomieszczeniami kamienicy mieszczącej się przy ulicy Rynek 17. Dzisiejsze muzeum mieści się w Starym Ratuszu, powstało w 1970 roku na mocy rozporządzenia Prezydium Miejskiej Rady Narodowej i stanowi kontynuację ekspozycji Zbiorów Muzealnych Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej z 1957 roku.Muzeum można podzielić na 3 działy : pierwszy z nich to – Dział Historii i Kultury Regionu . Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy eksponatów, pozyskanych głównie przez zakupy, przekazy i dary, a także konkursy i wystawy. Obejmują one zabytki obrazujące pradzieje poczynając od pierwszych śladów osadnictwa na tym terenie z epoki kamienia mezolitu i neolitu aż po czasy nam współczesne, z uwzględnieniem tradycyjnej kultury ludowej, sztuki profesjonalnej i nieprofesjonalnej, szkolnictwa, towarzystw kulturalnych, społecznych, historii rozwijających się tu przemysłów spożywczych, hutnictwa i górnictwa. Kolejny dział to Historia Rzemiosła obejmujący przedmioty z różnych okresów dziejowych m.in. rzemiosła metalowego (kowalstwo, ślusarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo), rzemiosło drzewne (meblarstwo, stolarstwo, ciesielstwo), rzemiosło włókiennicze (hafciarstwo, krawiectwo, tkactwo). Wśród eksponatów nie brakuje również takich działów jak: fotografia, fryzjerstwo, grzebieniarstwo, kominiarstwo, manekiniarstwo. Na wystawie zobaczyć możemy także dokumenty poświadczające o działalności rybnickich cechów i zrzeszeń. Trzeci dział to Dział Dokumentacji, Edukacji i Promocji , zadaniem jego jest organizowanie spotkań lub prelekcji na temat historii i kultury Górnego Śląska. Przedstawianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej (ponad 8000 fotografii 80 godzin nagrań video), przygotowywanie wydawnictw – zaproszeń, afiszy, plakatów, katalogów i informatorów. Wszystko to jest pięknie podzielone na trzy stałe wystawy . Pierwsza z nich to: „Rybnik nasze miasto” , gdzie prezentowane są m.in. najważniejsze wydarzenia w jego historii czy mieszkanie rodziny robotniczej i chłopskiej z początku XX wieku. Druga „Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 roku” oraz trzecia „Wyrobisko górnicze” , gdzie zobaczymy wyrobisko górnicze z zabudowanymi obudowami rożnego typu (drewniana, metalowa). Eksponowany jest także fragment typowego torowiska z wagonikiem wypełnionym urobkiem, pełny strój roboczy górnika oraz różnego typu drobny sprzęt związany z pracą pod ziemią.
Zwiedzanie, godziny otwarcia, lekcje muzealne, ciekawostki, aktualności – [www.muzeum.rybnik.pl]
Galeria – Muzeum Ziemi Rybnickiej
Bazylika św. Antoniego Padewskiego [ul. Mikolowska 4 ]
Bazylika, często nazywana „Katedrą Ziemi Rybnickiej” zbudowana została wg projektu architekta Ludwika Schneidera w latach 1903–1906, jak na kościół jest dosyć młodą świątynią. Główny ołtarz wykonał rzeźbiarz C. Buhl z Wrocławia w 1907 roku. Dziełem rzeźbiarzy z Wrocławia jest także bogato rzeźbiona ambona z 1911 roku i zapewne też ołtarz Matki Bożej Różańcowej. Bogato rzeźbiony tron biskupi jest dziełem mistrzów z Oberammergau w Bawarii. Z tego samego kręgu artystycznego pochodzą stacje drogi krzyżowej z 1908 roku. Godne uwagi są także 4 neogotyckie konfesjonały. Z ważniejszych dat świątyni można by wymienić trzykrotne uszkodzenie rybnickiej bazyliki: pierwsza na skutek eksplozji wagonów z dynamitem na rybnickim dworcu kolejowym w 1921 roku, kolejne podczas II wojny światowej oraz w czasie pożaru w 1959 roku, spłonęła wówczas północna wieża kościoła, zniszczone również zostały organy. Kolejnymi ważnymi wydarzeniami z historii kościoła był rok 1993 wtedy to Jan Paweł II nadał jej tytuł bazyliki mniejszej. W 2005 roku odsłonięto znajdujący się przed bazyliką Pomnik Jana Pawła II, a 10 kwietnia 2011 roku w świątyni odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Na południowej wieży bazyliki znajduje się punkt widokowy, w tym miejscu warto dodać, że świątynia jest najwyższą budowlą sakralna na Górnym Śląsku (96 metrów). Wieżę z tarasem zwiedzać można zgodnie z zasadami ustalonymi przez parafię św. Antoniego. Szczegółowe informacje można uzyskać na oficjalnej stronie [www.bazylika.rybnik.pl/o-parafii/zwiedzanie-wiezy-bazyliki/]