Subskrybuj & obserwuj:

Bułgaria popularny kurort nad Morzem Czarnym

Bułgaria – położenie, pochodzenie nazwy, krótka historia

Bułgaria leży na granicy Azji i Europy, w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego. Od zachodu sąsiaduje z Serbią i Macedonią, od północy z Rumunią, a od południa z Grecją i Turcją. Bułgaria jest jednym z najstarszych państw na kontynencie europejskim i jedynym europejskim krajem, który nie zmienił swojej nazwy od początku istnienia państwa, czyli od 681 roku do dziś. Zmieniał się jedynie pierwszy człon nazwy. Najpierw był chanat, potem carstwo, księstwo, znowu carstwo, republika ludowa, wreszcie teraz – republika parlamentarna. Choć trzeba przyznać, że zdarzał się brak ciągłości. Bułgaria dwa razy znikała z mapy: podczas bizantyjskiej dominacji w latach 1018–1185 oraz w czasach niewoli tureckiej w 1396–1878. Dopiero wojna rosyjsko-turecka w latach 1877-1878 doprowadziła do uzyskania przez Północną Bułgarię autonomii, a cała Bułgaria uniezależniła się od Imperium Osmańskiego dopiero w 1908 roku.
W kolejnych latach, a konkretnie w obu wojnach światowych Bułgaria opowiedziała się po przegranej stronie. Po II wojnie światowej w 1946 roku znalazła się w sowieckiej strefie wpływów i stała się Republiką Ludową. Dopiero od końca 1989 roku, gdy rządy komunistów upadły we wschodniej Europie, Bułgaria powolnie i boleśnie przechodzi do gospodarki rynkowej.


Skąd pochodzi nazwa Bułgarii? Nazwa kraju pochodzi od Bułgarów, po raz pierwszy wspomnianych jako osobne plemię w IV wieku naszej ery. Ludu, który do dziś jest przedmiotem sporu naukowego co do jego pochodzenia (tureckiego lub indoeuropejskiego), a także co do jego wpływu na mieszankę etniczną i język współczesnej Bułgarii.


Bułgaria dziś

Dziś Bułgaria to wspaniałe miejsce na turystykę. Wyróżnia się różnorodnością krajobrazów; jej surowe góry i relaksujące kurorty nad Morzem Czarnym, a przed wszystkim piękne i szerokie plaże, które łącznie zajmują ponad 130 km całej linii brzegowej to one właśnie przyciągają wielu turystów. Warto również dodać, że nie ma tutaj regionu, miasta bądź miasteczka, w którym by nie odnaleziono mniej lub bardziej widocznych śladów przeszłości, począwszy od starożytnych świątyń, po muzułmańskie meczety z okresu niewoli tureckiej. Bułgarzy żartują nawet, że powinno się wysiedlić mieszkańców miast, bo ten kraj to jedno wielkie stanowisko archeologiczne. Historia dosłownie wychodzi tutaj „spod buta”. Zabytki znajdowane są wszędzie i nieraz ze względu na nowe odkrycie trzeba było wstrzymywać budowy.
Dla nas Polaków szczególnie dla tych starszej daty, Bułgaria kojarzy się przede wszystkim z wczasami, na które jeździło się jeszcze w PRL-u. W tym czasie była to raczej „turystyka handlowa” woziło się z Polski ubrania, kosmetyki, kryształy itp. Dziś na szczęście te czasy bezpowrotnie minęły, choć Bułgaria dalej znajduje się w czołówce wybieranych przez nas miejsc na wakacje. Tylko tyle, że jeździmy poleżeć beztrosko nad Morzem Czarnym – piękną Riwierę Bułgarską lub zapuszczamy się w głąb kraju, by odwiedzić malownicze rezerwaty, góry i miejsca o zachwycającej architekturze i historii.

Źródło: www.britannica.com, Bułgaria – „Przewodnik po rynku”, Magdalena Genow -„Bułgaria Złoto i Rakija”

Kilka kluczowych dat w historii Bułgarii i mapka

Mapa turystyczna Bułgarii pokazuje miasta, atrakcje turystyczne i zabytki w Bułgarii.

Ważne daty w historii Bułgarii

  • 1018-1185 – Bułgaria jest częścią Cesarstwa Bizantyjskiego.
  • 1396 – Imperium Osmańskie kończy podbój Bułgarii. Kolejne pięć wieków znane jest jako era „tureckiego jarzma”.
  • 1876 – Ogólnokrajowe powstanie przeciwko rządom osmańskim zostaje brutalnie stłumione.
  • 1878 – Traktat z San Stefano podpisany przez Rosję i Turcję
  • 1877-1878 – pod koniec wojny uznanie autonomicznej Bułgarii.
  • 1908 – Bułgaria ogłasza się niepodległym królestwem. Ferdynand Sachsen-Coburg-Gotha przejmuje tytuł cara.
  • 1914-1918 – I wojna światowa. Bułgaria sprzymierza się z Niemcami.
  • 1939-1945 II wojna światowa. Armia sowiecka najeżdża okupowaną przez Niemców Bułgarię w 1944 roku. Wspierany przez Sowietów Front Ojczyzny przejmuje władzę.
  • 1947 – Nowa konstytucja na wzór sowiecki ustanawia państwo jednopartyjne pod rządami ZSRR.
  • 1991 Nowa konstytucja ogłasza Bułgarię republiką parlamentarną.
  • 2004 – Bułgaria zostaje przyjęta do NATO.
  • 2007 – Bułgaria przystępuje do Unii Europejskiej.

Czy wiesz że… Źródłem nieporozumień w Bułgarii może być odmienne rozumienie takich gestów jak potakiwanie i zaprzeczanie? Należy pamiętać, że w Bułgarii ruch głową w górę i w dół oznacza „nie”, natomiast kręcenie głową na boki oznacza „tak”.


Jaka pogoda

Klimat na znacznej części terytorium Bułgarii panuje umiarkowany ciepły suchy, jedynie na południu i nad Morzem Czarnym podzwrotnikowy kontynentalny. Średnia roczna temperatura to 12°C, natomiast średnia temperatura w lipcu: od poniżej 18°C w górach, do 23°C nad morzem i 25°C w środkowej części kraju. Na wybrzeżu czarnomorskim klimat jest łagodny i przyjemny. Na Morzu Czarnym nie występują ani mgły, ani pływy, które mogłyby zakłócić plażowanie. Średnia temperatura wody od czerwca do września wynosi 23°C, w sierpniu sięga nawet 27°C.

Co zjeść i wypić

Chociaż kuchnia bułgarska nie jest mocno popularna, za to jest pyszna. Podobnie jak w innych krajach bałkańskich, na bułgarskie potrawy znaczący wpływy miało Imperium Osmańskie i Perskie, dlatego znajdziemy wiele wspólnych dań z kuchni tureckiej i greckiej. Jednym z powodów, dla których potrawy są smaczne, to jej składniki; wszystko jest świeże i ma wyjątkową jakość. Tradycyjna kuchnia jest pikantna, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Znajdziemy mnóstwo sałatek, zup, ryb i mięs, najpopularniejsze mięsa to wieprzowina i kurczak. Natomiast sałatki są istotną częścią większości bułgarskich posiłków i często je się ją jako przystawkę. Nierzadko zdarza się, że porcje są tak duże, że same w sobie mogą stanowić pełny posiłek.
Jednym z takich znanych tradycyjny bułgarski przysmaków jest jogurt. Mikroorganizm odpowiedzialny za fermentację mleka nosi nazwę „Lactobacillus bulgaricus”. Ten produkt mleczny ma bardzo przyjemny smak i jest używany w przepisach wielu ulubionych dań bułgarskich. Oprócz doskonałego smaku ma również korzystny wpływ na zdrowie. Na początku XX wieku Bułgaria zajmowała pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby stulatków, i zdaniem ówczesnych naukowców fakt ten można wyjaśnić jedynie zjawiskiem bułgarskiego jogurtu.
Tarator (zupa ogórkowa) to kolejna bułgarska tradycyjna potrawa. Przygotowuje się go głównie w miesiącach letnich, ponieważ ma działanie chłodzące. Podobno nie ma Bułgara, który powie, że nie lubi jeść taratora. A czego się napić? Kawa, jest ulubionym napojem większości Bułgarów, choć popularna jest również herbata. Natomiast narodowym napojem alkoholowym jest rakija, czysta i mocna brandy. Destylowana ze śliwek, winogron lub moreli. Dostępna w wielu odmianach i smakach, również w mocnych domowych wersjach z pigwy, wiśni i jabłek. Podawana jest również jako lekki, smaczny napój alkoholowy łagodzący stres i zmniejszający napięcie. Podaje się z lodem w restauracjach i barach. Warto dodać, że niektóre lokale poświęcają całą stronę w swoim menu na te regionalne rakii. Bułgaria produkuje również ogromne ilości zarówno białego, jak i czerwonego wina, tego też nam nie zabraknie i można spotkać praktyczne w każdej knajpie.

Miejsca, które warto zobaczyć

W Bułgarii na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy planujemy beztroskie wakacje na wybrzeżu Morza Czarnego, czy może chcemy coś pozwiedzać.
Najlepszym miejscem na plażowanie jest położony 17 km na północ od Warny kurort tzw. Złote Piaski. Turcy nazwali to miejsce „długimi piaskami”, ponieważ plaża osiąga tu długość 4 km, a jej szerokość w niektórych miejscach wynosi nawet ok. 100 m. Wzdłuż promenady znajdują się liczne restauracje, dyskoteki, lokale rozrywkowe, kawiarenki, pizzerie, snack bary czy hotele. Złote Piaski to miejsce, gdzie można się rozkoszować nie tylko spokojną i czystą wodą morską, ale także kąpielami w ulokowanych wzdłuż plaży basenach. Na miłośników sportów wodnych czekają skutery wodne, loty spadochronowe nad morzem, windsurfing i inne atrakcje. W porcie mogą cumować jachty turystów, a także statki wycieczkowe kursujące po najciekawszych zakątkach bułgarskiego wybrzeża.
A jak już znudzi się nam leżenie na plaży możemy zwiedzić m.in. znajdujące się na liście UNESCO miasto-muzeum Nessebar, lub jedno z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego – Sozopol, albo Warnę zwaną letnią stolicą Bułgarii oraz przepiękne nadmorskie miasto Bałczik i malowniczy przylądek Kaliakra. Z innych atrakcji możemy wybrać się na organizowane przez miejscowych wieczory bułgarskie z ciekawym programem folklorystycznym. To tylko niektóre, te bardziej znane miejsca Bułgarii. Więcej szczegółów i opisy znajdziesz czytając poniżesz artykuły.

Udostępnij
Podziel się tym linkiem ze znajomym
Zobacz fajna stronka: Bułgaria popularny kurort nad Morzem Czarnym! This is the link: https://tuitam.info/bulgaria/