Subskrybuj & obserwuj:

Albania kraj, który turyści dopiero odkrywają

Panorama miasta Durres -Albania

Republika Albanii to niewielkie państwo leżące w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.
W starożytności terytorium obecnej Albanii zamieszkane było przez Ilirów znajdowało się pod panowaniem rzymskim (od II w. p.n.e.) i bizantyjskim (od IV w. n.e.); na przełomie VI i VII w. nastąpił napływ Słowian; w następnych wiekach przewagę uzyskało chrześcijaństwo w obrządku greckim. Od IX w. o ziemie albańskie rywalizowały ze słabnącym cesarstwem bizantyjskim Bułgaria, Wenecja, Andegawenami sycylijskimi i Serbia. Na przełomie XII i XIII wieku istniało pierwsze księstwo albańskie – Arberia, ze stolicą w Kruji. W latach 30-tych XV wieku Turcy podbili niemal całą Albanię.
Ta najbardziej znana historia Albanii rozpoczyna się od bohatera narodowego Georga „Skënderbeu” Kastrioty, który W latach 1443–1468 z powodzeniem stawiał opór Turkom i wyzwolił kraj, a w zasadzie jego niewielką część od Imperium Osmańskiego na 25 krótkich lat. Po jego śmierci około 1479 roku Albanię ponownie zajęli Turcy i panowali przez 400 lat. Feudałowie powoli i systematycznie przechodzili na islam, zachowując swe majątki i uprawnienia. Często piastowali wysokie funkcje w państwie tureckim. Status religii dominującej osiągnął islam.
Na przełomie XVIII i XIX wieku południową Albanię, część Grecji i Macedonii miał pod swym panowaniem możnowładca osmański, lennik sułtana, a ostatecznie niezależny władca Epiru Ali Pasza z Tepeleny. W tym też czasie rozwinął się ruch wyzwoleńczy, dochodziło do walk zbrojnych. W 1878 roku utworzono w Prizrenie Ligę Albańską, która dążyła do autonomii kraju.
Pierwsza proklamacja niepodległości w 1912 roku trwała zaledwie rok, potem rozpoczęła się I wojna światowa i inne mocarstwa okupowały różne części kraju do woli. Niepodległość powróciła dopiero w 1922 roku, kiedy kraj wybrał swojego pierwszego prezydenta, Ahmeta beg Zogu, który wprowadził w kraju dyktatorskie rządy (od 1925 jako prezydent, od 1928 jako król Albańczyków Zog I). Od 1926 Zogu związał Albanię wojskowo, politycznie i gospodarczo z Włochami. W 1938 roku Mussolini nie miał już pożytku z marionetkowego króla i po prostu zajął Albanię.
W czasie II wojny światowej działał w Albanii silny ruch oporu, zwłaszcza komunistyczny. W 1944 roku komuniści pod wodzą Envera Hodży (Hoxha) przejęli władzę. Szybko ustanowiono reżim jednopartyjny, gdzie główną siłą rządzącą została komunistyczna Albańska Partia Pracy. Rola ZSRR w wyzwoleniu kraju była znikoma, dzięki temu Albania stała się jedynym krajem, którego niezależność po II wojnie światowej nie była zagrożona przez żadne z mocarstw. Dzięki sprzeciwowi rządu albańskiego nie powiodły się plany Tito stworzenia Wielkiej Jugosławii (z Albanią i Bułgarią jako kolejnymi członami federacji.
Od śmierci Stalina narastał konflikt między Albańską Partią Pracy a KPZR. W grudniu 1961 roku Albania zerwała stosunki dyplomatyczne z ZSRR, a w 1962 roku zaprzestała prac w składzie Układu Warszawskiego, z którego wystąpiła we wrześniu 1968 roku. W 1967 roku władze zakazały wszelkich praktyk religijnych. W efekcie, w końcu lat 70-tych ubiegłego wieku, Albania pogrążyła się w całkowitej izolacji i kryzysie. Kraj nie mógł wyżywić ludności. Dyktator musiał nie tylko działać coraz bardziej brutalnie wobec ludzi, aby zachować porządek – jak twierdził, ale także stał się paranoikiem. Pod koniec lat 60-tych XX wieku nakazał budowę 750 000 bunkrów w celu odparcia ataków „sił wroga”, które nigdy nie nastąpiło.
W 1985 roku po śmierci dyktatora, władzę w Albanii przejął Ramiz Alia, uznawany za członka liberalnej frakcji wewnątrz Partii Pracy. Proces transformacji w kierunku gospodarki rynkowej rozpoczął się w Albanii w roku 1991. Pierwsze lata tegoż procesu cechowały się swoistym chaosem, co w efekcie przyczyniło się do dramatycznych zmian gospodarczych. W listopadzie 1998 roku w ogólnonarodowym referendum Albańczycy przyjęli nową konstytucję, która ograniczyła zakres władzy prezydenta i wzmocniła rolę premiera.
Na przełomie XX i XXI wieku Albania została uznana za jeden z najbardziej nieatrakcyjnych gospodarczo krajów Europy dla zagranicznych inwestorów, z racji braku regulacji w prawie krajowym dotyczących własności prywatnej oraz beznadziejnego stanu krajowej infrastruktury. W związku z tym na początku XXI wieku Albania otrzymała międzynarodową pomoc na rzecz odbudowania infrastruktury.
Dopiero XXI wiek przyniósł Albanii możliwości zerwania z polityką izolacji od świata i mniej więcej od tego czasu warunki znacznie się poprawiły. Jednak dla większości ludzi dalej ten kraj mimo ciekawej historii i licznych walorów turystycznych z pewnością nie znajduje się na liście najlepszych miejsc na wakacje. Nic dziwnego po rozpadzie reżimu komunistycznego nadal jest uważany za jeden z najbiedniejszych w Europie i w większość opinii jakie słyszałem nie są raczej pozytywne, a wręcz przeciwnie: „Ponoć tam nie ma dróg, ludzie mają po domach kałachy, rządzi mafia i wszyscy mają mercedesy.” No może z tym ostatnim to bym się zgodził, dziś Albania ma największy na świecie odsetek mercedesów w stosunku do liczby mieszkańców, ale nic poza tym, jest obecnie bezpiecznym i spokojnym celem podróży i stanowi wręcz ostatni (jeszcze) zakątek Europy pozbawiony tak wszechobecnej komercji jaką widziałem w innych krajach. I chyba już czas obalić mity o Albanii, które królują w polskiej mentalności. Wiadomym jest, że jeszcze pozostaje wiele do zrobienia, w myśl powiedzenia „Nie od razu Rzym zbudowano” i fajnie będzie TU jeszcze kiedyś wpaść, aby zobaczyć jak to wszystko się zmienia, mam nadzieję, że jak do tej pory na lepsze.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
Instagram
Kopiuj link