Grecja to kraj w południowo-wschodniej Europie, leży na styku trzech kontynentów – Europy, Azji i Afryki, a konkretnie na krańcu Półwyspu Bałkańskiego oraz na licznych wyspach znajdujących się wokół jego wybrzeży. Jest ich ponad 2 tys. (inne źródła podaj ok. 3 tys.), z czego około 170 jest zamieszkanych. Niektóre z najbardziej wysuniętych na wschód wysp Morza Egejskiego znajdują się zaledwie kilka mil od tureckiego wybrzeża. Grecja graniczy na północy z Bułgarią i Republiką Macedonii, z Albanią na północnym zachodzie i Turcją na północnym wschodzie. Granice zachodnie tworzą Morze Jońskie, południowa część Morza Śródziemnego i wschodnie granice Morza Egejskiego.
Geografia w dużym stopniu wpłynęła na rozwój kraju. Dominują trzy elementy: morza, góry i niziny. Długość greckiego wybrzeża wynosi 15 tysięcy kilometrów, z czego 4 przypada na na półwysep. Z morzem i zatokami malowniczo współgra ukształtowanie terenu. Prawie 80% powierzchni zajmują góry, co daje często połączenie widoków górskich z jednoczesną widocznością brzegów morza. Wiele łańcuchów górskich to dwutysięczniki, od grudnia do maja pokryte śniegiem. O kilku z nich można przeczytać w mitologii np. Góra Olimp (2917 m.n.p.m.), chyba wszystkim dobrze znana, gdzie Zeus i pozostali bogowie spotykali się na narady.
Grecy są najstarszym cywilizowanym narodem Europy mają długą i bogatą historię, która wpłynęła na inne kultury Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ich antyczni politycy, poeci i filozofowie stworzyli podstawy europejskości, tu narodziła się demokracja i rywalizacja sportowa.
Dziś Grecja to jeden z najpiękniejszych i najróżnorodniejszych krajów Europy. Według Światowej Organizacji Turystyki jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych na świecie (od lat w pierwszej dwudziestce), w 2017 roku gościło tu około 27 milionów turystów. Odwiedzając ten kraj zobaczymy piękne błękitne plaże, antyczne świątynie, średniowieczne zamki, kościoły, synagogi oraz budynki po dominacji osmańskiej. Grecja jest krajem o długich okresach nasłonecznienia przez cały rok i charakteryzuje się typowym śródziemnomorskim klimatem, łagodną wilgotną ciepłą zimą i suchym latem. Szczyt sezonu przypada na okres od lipca do sierpnia. Trudno nie ulec czarowi tego przepięknego kraju i jego mieszkańców. Taka to już jest Grecja – kraina stworzona na wakacje.
Czy wiesz że… Używana dziś nie tylko w języku polskim nazwa Grecja jest pochodzenia łacińskiego i została wprowadzona przez Rzymian? Ludność tego kraju nazwano Grekami od nazwy niewielkiego plemienia Graikoi (albo Graioi), mieszkającego niegdyś na pograniczu między Attyką a Beocją. Sami mieszkańcy Grecji, tak w starożytności, jak i dzisiaj, nazywają siebie Hellenami, a kraj Helladą (Hellas; obecna nazwa – Republika Grecji – Demokratie tis Hellados). Nazwa ta pochodzi od mitycznego protoplasty Greków – Hellena.
Ważniejsze daty.
- 3200 p.n.e. – Początki epoki brązu na Krecie i Cykladach
- 2000-1450 p.n.e. – Cywilizacja minojska na Krecie
- 1450-1150 p.n.e. – Kultura mykeńska. Jej głównym ośrodkiem jest Półwysep Peloponeski. Mykeńczycy zajmują Kretę i Rodos, budują imperium handlowe i przełamują pismo, tworzą pierwsze pisaną formę greki.
- 1184 p.n.e. – Przyjęta data upadku Troi
- 1150-750 p.n.e. – Greckie plemiona Jonów Eolów i Dorów opanowują cały Kraj.
- 900-450 p.n.e. – Rozwój miast-państw. Sparta, Korynt i Ateny stają się ośrodkiem władzy w Grecji.
- 492-479 p.n.e. – Wojny perskie. Grecy odnoszą zwycięstwo, dzięki wojskom Sparty i flocie ateńskiej.
- 478-477 p.n.e. – Powstanie Związku Ateńskiego. Skupia on pod sobą wiele greckich wysp oraz miast Azji Mniejszej.
- 460 p.n.e. – Na Kos rodzi się Hipokrates „Ojciec medycyny”
- 338 p.n.e. – Filip II Macedoński pobija Grecję
- 336-323 p.n.e. – Jego syn Aleksander Wielki tworzy światowe imperium
- 323 p.n.e. – Po śmierci Aleksandra Wielkiego imperium zostaje podzielone między jego generałów, co doprowadziło do powstania królestw. Taki stan trwa aż do 146 p.n.e.
- 146 p.n.e. – Rzymianie podbijają Macedonię i Grecję
- III wiek – Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa na ziemiach Grecji
- 323 rok – Konstantyn Wielki przejmuje władzę w cesarstwie rzymskim i przenosi stolicę do Konstantynopola
- 393 rok – Zakaz organizowania igrzysk olimpijskich jako święta pogańskiego
- 395 rok – Rozpad cesarstwa rzymskiego, nastaje epoka bizantyjska. Tak stan trwa do 1204 roku
- 1096 – Pierwsza wyprawa krzyżowa
- 1204 – Złupienie Konstantynopola podczas czwartej wyprawy krzyżowej. Rozpad cesarstwa bizantyjskiego.
- 1204-1453 – Epoka frankońska. Grecja rozpada się na mniejsze państewka. 1210 rok Wenecjanie zajmują Kretę. 1309 rok przybycie na Rodos joannitów. 1389 Wenecjanie podporządkowują sobie znaczną część Grecji kontynentalnej i wysp.
- 1453 – Turcy zdobywają Konstantynopol i czynią go stolicą swego imperium. Opanowują niemal całą Grecję
- 1649-1669 – Wojna wenecko-turecka zakończona zdobyciem przez Turków Iraklionu i zajęciem całej Krety.
- 1821-1829 – Walka o niepodległość, powstanie nowego państwa greckiego. Ale z ograniczonym suwerennym terytorium.
- 1834 – Ateny zostają stolicą Grecji
- 1881-1920 – Po wielu wojnach kontynentalna część Grecji zostaje całkowicie wyzwolona.
- 1924 – Grecja zostaje republiką
- 1940 – Grecja zachowuje neutralność w II wojnie światowej. Zaatakowana przez Włochy staje po stronie koalicji antyhitlerowskiej.
- 1941 – Niemcy zajmują Grecję.
- 1943-1944 – Grecja wyzwolona przez aliantów
- 1946-1949 – Wojna domowa z komunistami
- 1947-1967 – Grecja monarchią konstytucyjną
- 1953 – Potężne trzęsienie ziemi na Wyspach Jońskich
- 1967-1974 – Dyktatura wojskowa
- 1974 – Obalenie rządów pułkowników i powstanie republiki
- 1981 – Przystąpienie Grecji do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (później UE)
- 2002 – Euro staje się walutą Grecji
- 2004 – Igrzyska olimpijskie w Atenach
- 2010-2012 – Grecja staje wobec widma bankructwa, od którego ratuje ją pomoc finansowa UE
Źródło: Wolna encyklopedia Wikipedia, Przewodnik MarcoPolo – Grecja Kontynentalna, Przewodnik Podróże Marzeń – Wyspy Greckie