Subskrybuj & obserwuj:

Spacer w rytmie tradycji – skanseny i uroki kultury ludowej

Skansen w Dobczycach

Skanseny, czyli muzea na świeżym powietrzu, to świetny sposób, żeby zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na wsi – i to nie tylko polskiej, bo często można tam znaleźć też budynki z różnych zakątków świata. To takie miejsca, gdzie zamiast oglądać eksponaty zza szyby, możesz przejść się między chatami, zajrzeć do środka i poczuć klimat dawnych czasów.
Chodzi nie tylko o oglądanie starych domów. W skansenach często są też kuźnie, młyny, kapliczki, a nawet całe zagrody z wyposażeniem, jakby ktoś właśnie wyszedł na chwilę na pole. Wszystko po to, żeby pokazać, jak się kiedyś mieszkało, pracowało, gotowało i świętowało. Czasem można nawet spróbować samemu ulepić garnek albo upiec chleb!
Dzisiejsze skanseny to nie tylko lekcja historii, ale i super pomysł na spędzenie wolnego dnia. Zielono, spokojnie, dużo przestrzeni – idealnie na rodzinną wycieczkę, odpoczynek z dala od miasta albo ciekawą przerwę w wakacyjnej trasie. A przy okazji to fajna okazja, żeby dzieciaki (i dorośli też!) zobaczyły na własne oczy, jak wyglądało życie bez prądu, Internetu i bieżącej wody.
Bo choć technologia gna do przodu, to jednak coraz częściej ciągnie nas do korzeni. I właśnie skanseny pozwalają te korzenie odkryć na nowo – z bliska, na spokojnie i z uśmiechem.

Skąd pochodzi nazwa Skansen

Termin „skansen” pochodzi od pierwszej ekspozycji plenerowej utworzonej w 1891 roku przez Nordiska Musset w Sztokholmie. Ekspozycja powstała na szwedzkiej wyspie Djurgarden w miejscu dawnego szańca (po szwedzku – skansen). Jej twórcą był protoplasta skansenowskiej formy ochrony zabytków Artur Immanuel Hazelius (1833-1901). Jego dzieło szybko znalazło naśladowców w całej Europie, w tym także na ziemiach polskich, gdzie do dnia dzisiejszego powstało kilkadziesiąt tego typu muzeów. Stowarzyszone są one w Stowarzyszeniu Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Do najstarszych zalicza się: Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich założone w 1906 roku.

Miejsca, które warto zobaczyć

Udostępnij