Subskrybuj & obserwuj:

Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Dubaj i Abu Zabi. Co gdzie i jak – relacja z podróży, ciekawostki, co kupić, kiedy jechać.

Pałac prezydencki Qasr al Watan w Abu Zabi

Gdzie znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na Bliskim Wschodzie, w południowo-wschodnim narożniku Półwyspu Arabskiego. Graniczą z Arabią Saudyjską na południu i zachodzie oraz Omanem, od północy poprzez wody terytorialne Zatoki Perskiej, Emiraty graniczą z Iranem.

Krótka historia Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Wiele osób słyszało o Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), ale tak naprawdę nie zna historii ZEA. Zadaje sobie również pytanie. Czy ZEA to kraj? Czy może składa się z krajów? Kto odegrał główną rolę w utworzeniu ZEA? Jeśli rozważacie podróż do Dubaju, Abu Zabi lub innego emiratu, warto zapoznać się z historią Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oto krótka historia ZEA, która pomoże Ci zrozumieć przynajmniej podstawy.

Historia tych terenów sięga 6000 r. p.n.e, ale o tym nie będziemy tu pisać, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie jako federacja w owym czasie nie istniały. Obszar i otaczający go region nazywany był Półwyspem Arabskim. Życie na tym obszarze w czasach starożytnych oraz główne wydarzenia, które tu miały miejsce wpłynęły na suwerenność i wolność jego mieszkańców, a także doprowadziły do ​​powstania państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale dopiero w XX wieku.

Odpowiadając na pytanie. Czy ZEA to kraj? Odpowiedź brzmi oczywiście. Zjednoczone Emiraty Arabskie składają się z 7 emiratów. Emirat to terytorium rządzone przez emira, co oznacza, że ​​ZEA jest rządzone przez 7 emirów. Ci natomiast utworzyli organ zarządzający, z którego wybrali prezydenta jako głównego przywódcę ZEA. Stało się to w grudniu 1971 roku federacja sześciu emiratów – Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm Al-Kajwajn i Fudżajra, a siódmy emirat, Ras Al Khaimah, dołączył do federacji w 1972 roku. Stolicą został największy i najbogatszy emirat Abu Zabi. Obecnie ZEA cieszą się pełną suwerennością i niepodległością. ZEA ma własną flagę, herb i hymn narodowy. Wszyscy obywatele ZEA noszą obywatelstwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które jest uznawane na arenie międzynarodowej. Każdy emirat ma swoją własną osobowość i różnorodny wachlarz atrakcji, w tym warte odwiedzenia plaże, zabytki i tętniące życiem targi. Co warte podkreślenia nie wszystkie emiraty są gwarnymi miastami pustynnymi. Dwa emiraty wspomniany Abu Zabi i Dubaj stanowią większość bogactwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich i są emiratami, o których ludzie myślą najczęściej, gdy wspominają o Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pozostałe emiraty są mniejsze i w wielu miejscach są znacznie skromniejsze.

Kto odegrał główną rolę w utworzeniu ZEA? Prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władcą Abu Zabi jest Szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan oraz Władca Dubaju obecnie panujący Szejk Maktoum bin Rashid, jest również wiceprezydentem, premierem i ministrem obrony. Struktura federalna ZEA obejmuje Radę Najwyższą (składającą się z władców każdego emiratu), Radę Ministrów i Federalną Radę Narodową. Każdy emirat jest rządzony przez własnego władcę, z własnym lokalnym rządem, sądami i siłami policyjnymi.
Dziś ZEA to trzecia co do wielkości gospodarka Bliskiego Wschodu i jeden z najbogatszych krajów regionu w przeliczeniu na mieszkańca. Korzystając z zasobów naturalnych – jego rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego uczyniło z Emiratów główne centrum handlu, podróży, turystyki i finansów. Burdż Chalifa w Dubaju, najwyższa budowla na świecie, jest symbolem potężnego boomu budowlanego Emiratów i ich globalnej sławy. Chociaż jego miasta należą do najnowocześniejszych na świecie, naród pozostaje monarchią rządzoną przez prawo religijne — jego prezydent i premier są absolutnymi monarchami.

Klimat w ZEA

ZEA znajduje się w strefie tropikalnej suchej, która rozciąga się przez Azję i Afrykę Północną. Jednak jest pod wpływem Oceanu, ponieważ góruje zarówno nad Zatoką Perską, jak i Zatoką Omańską, która jest połączona z Morzem Czerwonym przez Cieśninę Bab Al-Mandab. Klimat ma pewne cechy, które odróżniają ZEA od sąsiednich krajów w tym samym regionie. Latem jest gorąco i wilgotno, temperatura waha się od 35°C do 41°C, a wilgotność od 60 do 100 procent. Bardzo wysoka temperatura latem jest związana z wysokim stopniem wilgotności. Istnieją duże różnice klimatyczne między obszarami przybrzeżnymi a wewnętrznymi obszarami pustynnymi i wyżynami, które tworzą rzeźbę terenu ZEA. Zima jest bardzo łagodna i chłodna, ponieważ temperatura waha się od 18°C ​​do 25°C, a wilgotność jest wyjątkowo niska. Średnie roczne opady wynoszą mniej niż 100 mm i są większe w paśmie górskim na wschodzie, które jest ogólnie chłodniejszym regionem.

Więc kiedy jechać ?

Najlepszy czas na wizytę w ZEA to, zima. W grudniu, styczniu i lutym panuje chłodniejszy klimat, a maksymalne temperatury wahają się między 23°C do 26°C, co sprawia, że ​​jest przyjemnie i jest to najbardziej popularny czas dla turystów. Choć przyznać trzeba, że wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do listopada) również są dobrymi porami na wizytę. Są też i minusy, w tych miesiącach turystów jest mnóstwo, centra handlowe i inne popularne atrakcje będą zatłoczone w tym czasie, więc przygotujmy się na kolejki. Ja byłem w sierpniu, przyznać trzeba, że upał był bardzo duży, nawet po zapadnięciu zmroku, mi osobiście to nie przeszkadzało. Jeśli Ci to przeszkadza i nie chcesz spędzić większość urlopu w samochodach, hotelach i centrach handlowych z klimatyzacją to wybierz późniejsze miesiące.
Podsumowując: Ostatecznie najlepszy czas na odwiedzenie ZEA zależy od Twoich osobistych preferencji, tolerancji na upały i rodzaju doświadczeń, których szukasz. Jeśli wolisz unikać tłumów i nie przeszkadza Ci upał, wizyta w sezonie gorącym może oferować niższe ceny zakwaterowania i mniej turystów. Jednak chłodniejszy sezon, który trwa od listopada do marca, jest często uważany za najbardziej korzystny czas na wizytę dla większości podróżnych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz chłodniejszą porę roku, aby cieszyć się przyjemną pogodą, czy też gorącą porę roku, aby podróżować w przystępnej cenie, ZEA oferuje coś dla każdego podróżnika przez cały rok.

Który emirat jest najlepszy do odwiedzenia?

Chyba nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Podczas gdy większość turystów odwiedzających ZEA kieruje się ku bardziej znanym emiratom Dubaju i Abu Zabi, Szardża została nazwana Stolicą Kultury Świata Arabskiego przez UNESCO w 1998 roku dzięki swojemu bogatemu dziedzictwu. Historia tego emiratu sięga ponad 6000 lat i obejmuje takie atrakcje turystyczne, jak Muzeum Islamskie Szardży, w którym znajdują się tysiące artefaktów i dzieł sztuki ze świata islamskiego. Dla tych, którzy wolą trzymać się bardziej znanych Emiratów, Dubaj oferuje różnorodne zajęcia, od wycieczek po najwyższym budynku świata, Burdż Chalifa, po safari na pustyni. Natomiast Abu Zabi może pochwalić się Meczetem Szejka Zayeda, a Fudżajra ma piękną linię brzegową popularną wśród surferów i nurków. Zarówno Adżman, jak i Ras Al Khaimah oferują surowe górskie krajobrazy. Tak więc podobnie jak z pogodą wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji.

Czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bezpiecznie?

ZEA jest ogólnie uważane za bezpieczne miejsce dla podróżnych. Ma niski wskaźnik przestępczości, a rząd przywiązuje dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i odwiedzającym. Mieszkańcy Emiratów są ogólnie przyjaźni i pomocni; jednak należy przestrzegać praw i zwyczajów ZEA, ubierając się odpowiednio, szczególnie podczas odwiedzania meczetów otwartych dla niemuzułmanów lub miejsc historycznych oraz tradycyjnych obszarów. Może to obejmować noszenie chusty do zakrycia włosów i noszenie ubrań zakrywających ramiona i nogi. Unikanie publicznego okazywania uczuć to kolejny sposób na okazanie szacunku zasadom ZEA. Nie należy również spożywania alkoholu w miejscach publicznych, w tym na ogólnodostępnych plażach.

Co warto kupić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Niezależnie od tego, czy pójdziemy na lokalny targ, czy na luksusowe zakupy w centrum handlowym, w ZEA każdy znajdzie coś dla siebie. ZEA znane jako raj zakupów, stały się synonimem luksusu i przepychu. Jego duże miasta, takie jak Dubaj, mają ulice pełne typowych suków (targów), gdzie można kupić lokalne towary, a także duże centra handlowe, w których znajdują się najbardziej prestiżowe marki na świecie. Jest to raj dla miłośników zakupów, który został nazwany najlepszym na Bliskim Wschodzie ze względu na brak podatku i możliwość kupienia tu niemal wszystkiego, czego dusza zapragnie.
Jeśli chcecie kupić ubrania znanych marek koniecznie trzeba odwiedzić Dubaj Mall, Mall of the Emirates czy Ibn Battuta Mall. Ale po tekstylia, przyprawy i wyroby dekoracyjne najlepiej wybrać się na lokalne targi. Są tam bardziej przystępne ceny, a na dodatek można znaleźć ekskluzywne przedmioty. Pamiętajmy! Suki są otwarte na targowanie się, ponieważ jest to częścią kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich, więc nie bójmy się „walczyć” o niższą cenę niż cena wywoławcza. Oto kilka rzeczy, nad którymi warto się pochylić podczas zakupów w ZEA.
Jeśli po złotą biżuterię to do Dubaju, ponieważ jest znany z miejsc (lepsze ceny są na sukach), gdzie można znaleźć jego szeroką gamę, zarówno w tradycyjnych wzorach, jak i w nowoczesnych stylach. Jak w przypadku każdego rodzaju biżuterii, koszt będzie zależał od jakości, wykonania i marki, a także od kamieni szlachetnych. Na sukach znajdziemy również ogromną ilość tekstyliów i tkanin, w tym jedwab, bawełnę i wełnę. Tradycyjne arabskie tekstylia z haftowanymi wzorami są również w sprzedaży, a szale są szczególnie ulubionym towarem turystów. Przyprawy to kolejny towar bardzo często kupowany przez turystów. Tutaj znajdziemy w przystępnych cenach m.in. szafran, kardamon i różne mieszanki przypraw, w tym te używane w niektórych kuchniach Bliskiego Wschodu i Indii. Sztuka i rękodzieło to także towary znajdujące się na liście zakupowej turystów. W ZEA kwitnie życie artystyczne i rzemieślnicze. Lokalni artyści wytwarzają różnorodną, ​​piękną ceramikę, szkło i inne tradycyjne emirackie wyroby. Czekolada z mleka wielbłądziego to jedna z najciekawszych rzeczy, jakie można kupić podczas zakupów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Może być ona świetną pamiątką dla przyjaciół i rodziny. Co jeszcze możesz kupić na sukach? Warto kupić olejki eteryczne i perfumy. Na targu dostaniemy je tanio i nie musimy przepłacać w centrach handlowych. Kawa to kolejny produkt, znajdziemy jego różne odmiany. A do tego będzie można zrobić zakup turka do kawy lub kawiarki. Daktyle są ważną częścią kultury Bliskiego Wschodu, a zakup ich jako pamiątki z Dubaju jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiątkowe sztylety, lampa Alladyna, tradycyjne arabskie buty – Happy Feet i naprawdę dużo więcej. Jak widać, wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na zakupy nie jest złym pomysłem. Można zwiedzić pospacerować po ruchliwych ulicach, a dodatkowo stać się posiadaczem rzeczy, o których od dawna marzyliśmy. Oczywiście jeśli mamy dobrze zaplanowany budżetu przed podróżą.

Co warto zobaczyć w Dubaju i Abu Zabi

Odpowiedzi na często zadawane pytania

1. Fotografując widoki zwracaj uwagę na to, gdzie skierowany jest twój obiektyw. Nie rób zdjęć ludziom, zwłaszcza kobietom i dzieciom, bez pozwolenia.
2. Całowanie się, przytulanie i inne publiczne okazywanie uczuć są źle widziane i zakazane w miejscach kultu religijnego, takich jak Wielki Meczet Szejka Zayeda.
3. Abu Zabi i Dubaj jest kosmopolitycznym miastem, w którym akceptowane są niemal wszystkie formy ubioru i zwyczaje. Jedynie W historycznych dzielnicach miasta i miejscach kultu, jak w/w wspomniałem zaleca się bardziej tradycyjny ubiór np. w meczetach wymagane są ściśle określone stroje okrywające ramiona, ręce i nogi oraz chusty na głowę u kobiet.
4. W Abu Zabi i Dubaju alkohol jest dostępny w licencjonowanych restauracjach i barach, a spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (takich jak publiczna plaża) jest nielegalne.
5. Obywatele z Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Legalnie można przebywać przez 90 dni w okresie półrocznym. Potrzebujemy jedynie paszport.
6. Czy będąc w Dubaju lub innym emiracie podczas przemieszczania się po innych emiratach potrzebuje osobnej wizy wjazdowej? Nie potrzeba żadnej wizy. ZEA to zjednoczony kraj, w którym obywatele mają wszelkie prawa do swobodnego przemieszczania się i podróżowania po nim bez żadnych ograniczeń, dopóki ich wiza turystyczna jest ważna.
7. Prąd w gniazdkach ZEA to 220 V ale potrzebny jest adapter (taki jak mamy Wielkiej Brytanii). Można go wypożyczyć w recepcji w hotelu lub kupić w prawie każdym sklepie. Choć z tego co wyczytałem większość hoteli montuje już gniazdka zgodne z europejskimi.
8. Walutą w ZEA jest Dirham o symbolu AED
9. Nie zapomnij wyłączyć dane komórkowe w telefonie. Nawet nie dzwoniąc nasze aplikacje będą się łączyć w tle co może nas kosztować majątek.
10. Po przyjeździe na lotnisku wyrywkowo przy odprawie otrzymujemy bezpłatną kartę SIM, lokalnego operatora telekomunikacyjnego. Na karcie będzie 1 GB. Kartę należy doładować w ciągu doby aby dalej była aktywa. Alternatywnym rozwiązaniem jest karta eSIM od Airalo. Szczegółowy opis i instrukcja dostępna jest tutaj
11. Jeśli nie chcesz karty SIM lub eSIM, sieć Wi-Fi w większych miastach jest dostępna za darmo w miejscach publicznych, takich jak: restauracje, hotele czy centra handlowe, więc tam można korzystać bez ograniczeń.

1 Comment

Odpowiedź Photopolis at

Byłem zachwycony, że znalazłem ten wpis. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i częściej wpadał, aby przejrzeć nowe artykuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Udostępnij
Podziel się tym linkiem ze znajomym
Zobacz fajna stronka: Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Dubaj i Abu Zabi. Co gdzie i jak - relacja z podróży, ciekawostki, co kupić, kiedy jechać.! This is the link: https://tuitam.info/zjednoczone-emiraty-arabskie/