Subskrybuj & obserwuj:

Odkryj tunezyjską wyspę Dżerba

Postój na punkcie widokowym w drodze na Saharę

Dżerba to tunezyjska wyspa położona w Zatoce Gabes na Morzu Śródziemnym, od czasów rzymskich z kontynentem afrykańskim połączona jest groblą o długości ok 6 km. Ta największa wyspa w Afryce Północnej, obecnie słynie z sadów (zwłaszcza daktyli i oliwek), rybołówstwa (gąbki i ostrygi), wełny oraz ceramiki. Chociaż większość ludzi przyjeżdża, aby odpocząć i cieszyć się słońcem. Piękne plaże, łagodny klimat i międzynarodowe lotnisko sprawiły, że jest popularnym kurortem turystycznym i jednym z najczęściej odwiedzanych regionów Tunezji. Temperatura na wyspie nawet zimą nie spada poniżej 15 stopni. Sezon plażowy trwa od połowy maja do połowy października. Tak więc jak widać jest właściwym miejscem dla każdego, kto szuka przedłużenie lata.
Oprócz plażowania wciąż istnieje kilka godnych uwagi atrakcji, które urozmaicą nasze wakacje i które warto zobaczyć. Jak choćby to, że wyspa jest doskonała baza wypadowa do wycieczek na pustynię. Ma również bogate dziedzictwo kulturowe, choć nie ma tu za dużo zabytków.

Czy wiesz że… Dżerba to nie do końca wyspa? Można się na nią dostać suchą nogą, ponieważ jest połączona z kontynentem afrykańskim groblą, jeszcze z czasów rzymskich, co jest atrakcją samą w sobie.

Co warto zobaczyć

Na początek warto zatrzymać się w miejscowości Haumat as-Suk, jest to stolica i główne miasto administracyjne wyspy, leży po jej północnej stronie. Nazwa miasteczka Haumat as-Suk to w szybkim tłumaczeniu znaczy dzielnica suków (dzielnica targowa), co wskazuje na jego długie związki z handlem. Dziś to kameralne i spokojne miasteczko z bardzo dużą ilością sklepików, małą medyną, ciekawą architekturą i mnóstwem kawiarni na świeżym powietrzu, które są idealnymi miejscami do spędzenia czasu przy miętowej herbacie czy kawce. Pełno tu również meczetów, należących do różnych obrządków islamu. Warto dodać, że obok muzułmanów na wyspie żyje duża społeczność żydowska. Ich pradziadowie osiedlili się tu 2000 tys. lat temu. Symbolem tamtych czasów jest warta odwiedzenia kilka kilometrów na południowy zachód od Haumat as-Suk, w Ar-Rijadzie – Synagoga Al-Ghariba. Obecna synagoga powstała w XIX wieku na miejscu budowli z XVI wieku. Jest najstarszą zachowaną synagogą w Afryce Północnej. Tradycja głosi, że synagogę założyli kapłani, którzy uciekli z Jerozolimy po zniszczeniu Świątyni Salomona przez Nabuchodonozora w 586 roku p.n.e. Kapłani mieli ze sobą zabrać drzwi i kamień z ołtarza zniszczonej świątyni. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć ten kamień wmurowany w sklepienie synagogi.
Kolejnym ciekawym miejsce do odwiedzenia oddalonym około 1,5 km od Synagogi jest jedna z najstarszych wiosek Tunezji – Erriadh. W wiosce latem 2014 roku 150 artystów z ponad 30 krajów zebrało się, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju projekt artystyczny o nazwie Djerbahood. Namalowanych zostało ponad 250 murali, tym samym stworzono muzeum sztuki ulicznej. Wystarczy przejść się po wiosce, aby docenić niezwykłą pracę artystów.
Koniecznie trzeba również odwiedzić farmę krokodyli oddalona jest od Erriadh ok 20 km (30 min. jazdy samochodem). W tym wyjątkowym miejscu mieszka ponad 400 krokodyli nilowych, zostały tu sprowadzone z Madagaskaru. Na farmie można spacerować po tropikalnym środowisku przypominającym zoo, pięknie zagospodarowanym egzotycznymi roślinami, stawami i papirusami. Podczas zwiedzania można naprawdę zbliżyć się do tych ogromnych zwierząt. Warto, jeśli to możliwe przyjechać na porę karmienia. Farma krokodyli znajduje się w kompleksie o nazwie Djerba Explore Park, w którym mieści się również muzeum i mała zrekonstruowana wioska z lokalnymi domami w tradycyjnym stylu.
Nie może również zabraknąć wycieczki na pustynię. Dżerba jest jednym z najlepszych punktów wypadowych na wyprawę w głąb pustyni. Jest mnóstwo firm, które organizują takie jednodniowe safari. Wycieczki te zazwyczaj obejmują jazdę po wydmach na kładach lub na wielbłądach, obserwowanie gwiazd, spanie w obozach Beduinów, podziwianie wyjątkowej lokalnej przyrody i wiele więcej. Ciekawym przystankiem w drodze na pustynię jest Matmata, małe miasteczko znane z podziemnych jaskiń (zwanych trylodytami), w których mieszkali miejscowi Berberowie. Nikt już w nich nie mieszka, ale nadal można odwiedzić ten architektoniczny cud. Miejsca te zostały nawet wykorzystane na planie filmu w Gwiezdnych Wojnach.
Jak będziemy mieli jeszcze mało warto odwiedzić małą wioskę Guellali. Wieś słynie z ceramiki, naczyń ceramicznych i innych wyrobów glinianych. Tunezyjską ceramikę i garncarstwo można oczywiście znaleźć w każdym zakątku kraju, ale stolicą i założycielem ceramiki jest właśnie ta wioska. Poza tym jest to największa wioska na wyspie pod względem liczby warsztatów garncarskich. Handel tu sięga czasów Greków i Fenicjan i trwa do dziś, ponieważ jest dziedziczony z ojca na syna i reprezentuje sposób życia, historię i specyfikę tego zakątka regionu.